Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trachycarpus fortunei

+32
Keraj
Mahuna
matias.alfa
axelsh
vakousi
fedy
LukášSK
PetrS
Stanley_51
Ladislav
MartinK
Martin Toman
Martcin
jirkan
Sidonius
beny
linesman2
Standa.B
mejdlo
MArtin16
pet.sch
Rudolf M
Radim K
radeku
Choseee
JardaD
janci
anina
dahe
J.J.
Thaedhas
Martinn
36 posters

Strana 39 z 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Sat Jan 21, 2017 6:10 pm

Hele na něj Very Happy , krása!

Oleandr jsem prdl do země loni k banánům (mimochodem banány také pěstuješ?), ale podle mě to nebude ono, bude pod širým nebem na dešti, to květům nesvědčí. Jestli přežije zimu, protože staré seschlé květy jsou obaleny plísní.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro LukášSK Sun Jan 22, 2017 1:53 pm

Všetkých zdravím!

Po dlhom čase dávam update na situáciu s mojími trachýkmi. Ako iste viete, od 5.01 do cca 10.01 bol v našej oblasti náhly vpád arktického vzduchu. Palmy boli v tom čase v zábale. Jedna z nich mala zapnuté vianočné osvetlenie, ale teplotu to dvýhalo len minimálne. Tento rok kupujem topné kábely (ak to prežili). Min. teplota podľa novej meteostanice tu v Plaveckom Štvrtku bola -15.7c (pod -15c bolo zhruba 4 hodiny). Je to goldstar stanica na wunderground a teploty priblizne sedia, tak jej celkom verím.
V prípade že by mal niekto záujem tak tu je priebeh teploty 07.01, keď bolo zatím absolútne min. zimy cca 500m od palmy:

https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IBRATISL36#history/s20170107/e20170107/mdaily

A priebeh teploty za cely januar na novej meteostanici v Malackach:

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 4sbatk

Palmy som na 5 min. odkryl aby som ich vyfotil:
1) Velky Trachycarpus

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 2m6nznr
Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Zsvfiv
Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 20svko2


2) Maly:

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 2l8yxbt
Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 J8eb0l

Uvidime, dam potom update. Kazdopadne aby som sa v buducnosti tymto stresom vyhol, tak je dobre kupit tie topne kabely. Jeden pán v oblasti Podunajských Biskupíc pestuje vonku dva Trachycarpy od roku 2006, podla jeho slov im ani raz nevytapal. Každopádne zaujímavé. Tu je link:

http://www.porada.sk/t256101-palmy-v-slovenskych-zahradach.html


LukášSK

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 25. 01. 16
Location : Plavecký Štvrtok, 153 mnm, 48°22′31″S 16°59′49″V, 7b

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro RadekS Sun Jan 22, 2017 3:19 pm

Jukal jsem na ty fotky a hrůza..Prosím tě, omlouvám se, neber to fakt špatně,nemyslím to tak, jak to třeba vyzní.ale proč tak trápíš tu palmu !!??
Dle mého se dá přezimování palem rozdělit na dvě části
1. Trápíš palmu, ona třeba i přežije a v létě místo aby bujně rostla, tak se dostává z toho zimního průseru
2. O palmu se pěkně postaráš, a ona pak v létě dělá nádherné přírůstky atd, prostě se chová, jako kdyby zima nebyla..
Na tomto si trvám a nemyslím si, že bych se pletl...
Přeju ti, aby vše dobře dopadlo..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro LukášSK Sun Jan 22, 2017 3:39 pm

Myslim že si vystihol dobre. Určite nemám záujem byť Kiril Donov z Bulharska a experimentovať na úkor paliem. Netkaná textília, topné kabely, a zábal podla nejakého overeného návodu. Mal som celý rok strašne mnoho práce a nevenoval som tomu čas. Každopádne, rôzne návody ako palma "zaručene" prežije -15/-17 sú bulšit, a práve to som podcenil keď som palmy kupoval.

LukášSK

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 25. 01. 16
Location : Plavecký Štvrtok, 153 mnm, 48°22′31″S 16°59′49″V, 7b

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Kedar Sun Jan 22, 2017 3:47 pm

Každopádně by bylo pro nás pro všechny dobrý, kdyby už se ta zima sebrala a vydala se zase někam jinam. Dlouhé zakrývání neprospívá a je potřeba vyvětrat :-)

Kedar

Poèet pøíspìvkù : 138
Join date : 21. 01. 17
Location : Chvatěruby, Středočeský kraj

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro RadekS Sun Jan 22, 2017 5:02 pm

Ano, rozdělil bych to slovy - palma jen přežívá, či palma prospívá.....
Největší jistotou a svým způsobem i nákladnější je dát palmu do budky -polykarbonát, který lze sehnat nějaký starší již použitý přes internet v různých cenách,budeme se bavit o vyšší výprodejové ceně - 150 kč/ m.čtvereční, - lze sehnat i za 100 Kč či méně,1mx1mx4m bouda dostačující - kořeny není třeba chránit tak jako třeba u phoenixe -tj celkem 2550 Kč + střešní latě třeba 40*60 + šrouby atd a jsme někde kolem 3000 Kč - v EUR 115 cca...
K tomu třeba sálavé topítko s termostatem či zvlášt topítko a termostat..
To je 100% jistota krytu, který lze větrat. lze ho postavit i dříve než je třeba a tak předejít nečekanému brzkému příchodu zimy a na jaře lze odzimovat dle potřeby díky možnoti větrání ( u mě to jen odmontování jedné desky či více..)
Takové kryty jsou pak jen stavebnicí, kterou lehce sestavíš i rozmontuješ.
Já k tomu dospěl po 5 letech, kdy jsem zkoušel všelijaké bublinky, kabely, fleecy a nevím co ještě, vše přežívalo suprově, ale naštěstí nebylo zde takové mrazivé období jako nyní.. Jako kdybych to tušil, začal jsem v dubnu koukat po netu po polykarbonátu a do měsíce jsem našel,je toho přes celý rok dost v nabídce...Nyní je mi uplně jedno, zda je venku minimum 20 či -2, v noci to topí a přes den mám v budkách i 20 stupnů když svítí slunce. Vichru se také nebojím, kotvím krytky jak roxorami do země, tak dělám vzepření i o kmen palmy a funguje to.Zkus se nad tím zamyslet a mít tak na pár let klid - než palma vyroste do nebeských výšin....

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro LukášSK Sun Jan 22, 2017 5:49 pm

Radku,
ďakujem ti moc pekne za obsiahlu radu. Pozorne som to prečítal a určite to seriózne zvážim.

LukášSK

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 25. 01. 16
Location : Plavecký Štvrtok, 153 mnm, 48°22′31″S 16°59′49″V, 7b

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro RadekS Sun Jan 22, 2017 6:30 pm

Nemáš zač.. A vlastně pokud se vydáš tímto směrem, tak zjistíš, že se vyplatí možná i takto zimovat více rostlin, či si je i vysadit, protože musíš si koupit i např. dobrou akuvrtačku, vyčlenit nějaké místo na skladování polykarbonátových desek či latí, či jiných profilů a s jídlem roste chuť, to zde ví asi každý...A čím více rostlin, tím větší investice a riziko, takže se budeš snažit eliminovat jakákoliv rizika - např. já mám dnes na každou budku samostatný termostat, který spouští dvě topítka po 250W ( raději 2 než jedno 500W - kdyby se jedno podělalo),mám jeden termostat schovaný pro případ nehody... a pořešil jsem s elektrikářem samostatné jističe a okruhy pro dané rostliny,aby mi náhodou nevyletěla přepěťová ochrana, jako vloni třeba u datla..K tomu mám ještě v budkách senzory teploty přes meteostanici s nastavenými alearmy, kdyby teplota klesla pod zadanou hodnotu,jako upozornění, že se něco podělalo..( není nic lepšího,než ráno vstát a zjistit, že je v krytu stejně jako venku - minus 20..)A kdyby se podělala elektřina - kombinace mrazu a vichru, mám alternativní topení pro každý kryt v podobě svíček - 4 svíčky, hoření 16 hod/ kryt atd...Beru to tak, že nechci být překvapen orkánem, arktickými mrazy či výpadkem elektřiny z důvodu počasí..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro LukášSK Sun Jan 22, 2017 6:57 pm

Určite je to rozumné. Vonku môže byť -20c a ty máš klídeček. Ja pestujem subtropické rostliny už dobrých desať rokov, Trachycarpy sú asi tá najväčšia exotika, ktorú mám. Mám to štastie že bývam v relatívne miernej oblasti. Niečo medzi 7a-7b. Mám overené rastliny, sú subtropické a zároveň tu bez väčších problémov vydžia zimu bez ochrany. Figovník, Albízia, Magnolia Grandiflora, Granátovník (posledné 4 zimy nevymrzol a má tak 165cm, inak je vysadený od tuším 2008, pri silných zimách vymrzne ku korenu), Cypressus Sempervirens (3.5m, kúpený ako metrový), Araucaria Araucana. V nasledujúcom čase by som rád vyskúšal nejaké overene mrazuvzdorné olivy (var. elit-1, Ascolano atd.). Samozrejme môže sa stať že príde zima pod -20, ale čo tu bývame tak sa zatiaľ nestalo:). Trachycarpy som vysadil ako najoptimálnejšie z možného, čo sa týka paliem. V prípade že si postavím spomínaný kryt, tak asi vedla neho hodím chameorops alebo ešte jeden Trachycarp, a mám dve muchy jednou ranou. Veľmi nerád by som one došiel, takže tvoje rady sú nad zlato, na budúcu zimnú sezónu už podobné stresy hroziť nebudú.

LukášSK

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 25. 01. 16
Location : Plavecký Štvrtok, 153 mnm, 48°22′31″S 16°59′49″V, 7b

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro JardaD Sun Jan 22, 2017 6:58 pm

Radku ty tvoje kryty jsem videl a to samo o sobe je uzasne, ale kdyz ted ctu jak to mas posychrovane proti vsem moznym nenadalym situacim to teda hluboka poklona.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 44
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro RadekS Sun Jan 22, 2017 7:12 pm

Děkuji..Čím větší mám poměr subtropických kytek vůči ostatním klasickým českým ( možná už to jsou jen thuje a trávník..je sorry, vlastně ještě mrazuodolný opuncie Very Happy ) tak si uvědomuji, že jedenn průser a mám zahradu zase na začátku a to je fakt děsná představa..A tak si snažím navodit i z praxe jiných pěstitelů všechny možné nástrahy, kterými v zimě zahrada prochází a snažím se o prevenci.. Ale je mi jasné, že vždy se ještě něco objeví..Hold adrenalin koníček,ale díky tomuto foru,se dá nasbírat spousta rad a jsem vděčný a děkuji všem, kteří jsem vkládají info o užitečných novinkách či i o problémech, které se jim staly a chtějí tak pomoci ostatním..
Ještě Lukáši, k těm min. teplotám,dá se na to spoléhat,ale jak vidíš, co se poslední dobou děje,výkyvy teplot nahoru i dolů, ve středomoří bylo i podobně jak u nás,nedá se spolěhat na nic jiného než na - boudu a topení! Very Happy

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Kedar Sun Jan 22, 2017 7:41 pm

Lukášova filosofie mi je blízká a rozumím mu. Osobně jsem se vydal stejným směrem až na dvě vyjímky (phoenix a oleandr) se snažím o exotiku s hraniční teplotou kolem -12 st. Obrovsky to ulehčuje minimálně pozdní podzim a předjaří, náročnější věci už pro mě hraničí s otročinou a ztrácí smysl,protože by stály spoustu času, který nemám.

Kedar

Poèet pøíspìvkù : 138
Join date : 21. 01. 17
Location : Chvatěruby, Středočeský kraj

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro RadekS Sun Jan 22, 2017 7:50 pm

Ano, podzim a předjaří je snad tím nejhorším obdobím v případě rostlin,které se moc netváří na teploty i slabě pod nulou..Je ale otázkou, zda třeba časem nezměníš názor..Já mám třeba problém, že když něco vysadím,rok či dva jsem mimo a pak si na tu rostlinu zvyknu, beru ji jako borovici a chci se posunout dál. Každý jsme nějaký..To posunout dál pro mě znamená mít něco netradičního a tím pádem i relativně choulostivějšího..Např. nyní to je u mě opuntia ficus indica, ferocactusy,echinocactus grusonii,agáve americana a další zvrácenosti..Díky tomuto foru si nepřipadám uplně jako magor,jen jako jeden z nich Very Happy

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro mejdlo Sun Jan 22, 2017 7:55 pm

Mám také takovou filosofii,ze stejného důvodu jsem nedal do země cycas ani datlovník,po letošní zimě upouštím i od banánovníků,ono mít v zemi lze s dobrým krytem prakticky cokoliv ale jak píše Kedar,každý má svoje meze kam až zajde.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro RadekS Sun Jan 22, 2017 8:05 pm

Sice nyní odbíháme již trochu více od tématu Trachy,ale poté, co jsem napsal minulou zprávu mě ještě napadl jiný pohled na pěstování těch odolných a méně odolných druhů co se mrazu týče...
Jeden pěstitel od Kladna mi kdysi řekl, nehodlám mít na zahradě boudy ještě v létě..No.. realita je ale taková,budu se bavit např. o cykasu revoluta, který mám v zemi..Pro mě sezona flákání se na zahradě končí během října,u bazénu spíše na konci září, i když ho vyhřívám výkoným tepelným čerpadlem.. Dny se krátí,slunce sláne,večery prodlužují..Boudu na cykas udělám během řijna a je mi to jedno, mám to za sebou. Trachy boudu na začátku listopadu..Proč ne, mám obě boudy tak otevřené, že dokud není fakt osklivě,kytky jsou jen v závětří a řeším jen, kdy ty boudy zavřu..tj.Cykas letos až někdy v prosinci a trachy nyní v lednu..A nyní jaro - zase budu řešit jen to, zda boudy zlikviduji během března či dubna..A protože to dělám postupně, vyjde to tak nějak samo.(mám dost krytů a dělám to postupně dle nálady,času..)Trachy začnu větrat nonstop třeba už za týden a cykas také, byť jen přes den..Závěrem - květen až září,spíše tedy půlka dubna až půlka řijna - toto období si užívám naplno v subtropech a to jestli jsem měl kryt o měsíc dříve či déle na zahradě je pak už jedno..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro mejdlo Sun Jan 22, 2017 8:11 pm

Určitě je spousta možností a názorů,já v zemi mám pouze to čemu stačí topný kabel,ostatní buď musí vydržet bez topení,nebo to vyndám a uklidím.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Kedar Sun Jan 22, 2017 8:17 pm

Všechno je jen otázka preferencí. Každý máme pouze 24hodin denně a každý s nimi nakládá dle vlastního uvážení a v tom je ta krása. Ideální exotika pro mě jsou podmínky je italského Merána. Dál se zatím pouštět nechci, pro jiného to mohou být kokosové palmy, záleží na každém z nás.....

Kedar

Poèet pøíspìvkù : 138
Join date : 21. 01. 17
Location : Chvatěruby, Středočeský kraj

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro RadekS Sun Jan 22, 2017 8:25 pm

Každý je nějaký a to je krásné..Já jsem takový typ, co pořád musí s něčím bojovat a něco zvláštního vymýšlet, ztěžuji si tím život,ale baví mě to..
Mé heslo - všechno jde, když se chce..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro LukášSK Sun Jan 22, 2017 9:20 pm

áno, presne tak. Každý si musí určit hranice, ktoré zvláda. Všetko je úmerné času, elánu, peniazom. Hlavné je že to človeka baví a robí mu to radost, a takisto to, že vytvára niečo unikátne. Tým že nemám tolko času, tak sa snažím experimentovať s menej náročnými druhmi, ale všetká česť tým, ktorí idú ďalej a ďalej! Jeden subtropický nadšenec z Rakúska (Bad Deutsch-Altenburg pri Bratislave) dostal asi 9 rokov dozadu povolenie (myslím že aj financie) od obecného úradu povysádzať po obci trachycarpi, cyprusy, albízie, magnólie atd. tak sa tam človek pomaly cíti ako niekde pri Bolzane alebo Merane Smile. Keby ste boli niekedy na blízku tak si tam určite odskočte. Je to posúvanie hraníc, a to je na tom prima ...

LukášSK

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 25. 01. 16
Location : Plavecký Štvrtok, 153 mnm, 48°22′31″S 16°59′49″V, 7b

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro RadekS Sun Jan 22, 2017 9:36 pm

zajímavé,díky za info..posouvání hranic, to miluji..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro beny Mon Jan 23, 2017 7:55 am

Já v tomhle souhlasím s Radkem. Když člověk něco dělá, měl by to dělat pořádně (myslím kryty). S odolnými subtropy začínal každý, jenomže když pak člověk vidí, jak to krásně roste, tak "posouvá hranice". Je pravda, že na limity jsem myslel, když jsem na podzim jenom přenosné rostliny v květináčích stěhoval na zimoviště tři dny. Ale prý se na to dá zvyknout.
Nevím, Radku, jak moc se lze (při velikosti krytů) spoléhat na svíčky. Vím, že je to lepší, než nic. Já na to mám v záloze elektrocentrálu se zásobou benzinu a zvažuji dokoupit ještě PB kamínka. Zkoušel jsi nějak v praxi ty svíčky?
Zatím poučení ze současného počasí vidím tak, že je třeba ještě zlepšit izolaci krytů.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1511
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro RadekS Mon Jan 23, 2017 1:06 pm

Dle rady mého bezvadného kamaráda Martina z Nebušic jsem na 4 svíčky dal keramický květináč - mám tedy sadu 10 květináčů a 10x4 svíčky..To vše pro 10 krytů, kde topím..
Když zapálím ty svíčky v tom květináči a dám ho ven v mraze minus 5 - což jsem zkoušel - tak si o květináč spálím ruku, jak je žhavý.. Což se nestane, ani když položím ruku na 1KW topítko - to je má odpověď a není třeba nic dodat nic více.... Shocked

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro MartinK Mon Jan 23, 2017 2:41 pm

Celkom sa mi táto diskusia pozdáva človek získa nové pohľady. Je jasné, že zimovanie paliem je vždy výzvou a každý získava nové poznania a posúva limity. Mám vysadené zatiaľ len dva trachycarpy a v zemi sú siedmu zimu. Hlavne ten "Szeged" som sadil iba preto, že sa mu nejako v kvetináči nedarilo, a tak som ho dal do zeme s tým, že je jedno, ako skončí, lebo sa mi nejako nepáčil, biedne a ovisnuté listy... Lenže mal šťastie, že posledných šesť zím len raz či dva sa teploty dostala k -15, a tak obyčajný kryt s konštrukciou, ktorá bola obalené niekoľkými vrstvami netkanej textílie stačilo... A táto palma sa zobrala, začala prosperovať a dnes má kmeň viac ako 180 cm, pevné tvrdé kožovité listy. Sledoval som predpovede počasia a napriek ostražitosti ma priebeh tejto zimy zaskočil a ja som v podstate len improvizoval... Len som palmu zviazal a obalil do vrstiev netkanej textílie. Výhrevný kábel som si nestačil zaobstarať, a tak to asi aj pravdepodobne dopadne, lebo takáto zima u nás už nebola 30 rokov. Teplota jeden raz presiahla - 20 a veľa ráz presiahla -15. V podstate mi je ľúto, že som neurobil viac, takže už len budem čakať do jari a dúfať, že prežila... Zatiaľ nedokážem odhadnúť mieru poškodenia. A moja otázka je takáto. Ako budete postupovať s krytmi, keď prosperujúca a rýchlo rastúca palma presiahne výšku 5-6 metrov?

MartinK

Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 01. 09. 15
Location : Partizánske

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro RadekS Mon Jan 23, 2017 2:55 pm

Buď se dá palma uříznout a koupit nová... no i to je řešení...
A nebo ty kabely samoregulační mají takovou výkonnost, že vyhřejí bez problémů zábal třeba z bublinky - ty slabší kabely, ty silnější mohou být obaleny jen zimní textilií, pod kterou nevznikne plíseň a díky otvorům v zábalu se palma snad i nezapaří..Já tyto zábaly nemám rád, jsou moc natěsno a není tam kontrola, asi bych bych radějí pomocí latí, které jdou podél kmene udělal jakýsi zvon kolem koruny, kde by bylo více prostoru a tento zvon bych obalil bublinkou a často větral a tak..ale řeknu to rovnou, i když se palma o výšce 6 metrů bude zimovat jen s kabely, je to hrůza být tak vysoko na štaflích, stahovat v té výšce listy, když třeba fouká vítr,prostě vše špatně, už to je moc vysoko a nebezpečné,zvláště když zimování probíhá za při příchodu špatného počasí... Mě stačí mít hlavu ve výšce 4,5m,když se hnou dole štafle o 2mm, tak nahoře to jsou 2cm a člověk má dojem, že padá.. A někdy i to je realita...
Mám budku kolem 4 metrů, budu do ní rvát svého trachyho dokud půjde listy nějak třeba i ohnout pod střechu, to bude tak max.10let, protože nyní mám asi 0,5m. rezervu, ale ty nové listy jsou vzhůru k nebi,takže půjde jen o čistý přírůstek na kmeni a pak už budu jen ohýbat ty listy co se dá..Za 10 let bude průser.. veliký...

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro MartinK Mon Jan 23, 2017 3:24 pm

Veď to je to, čo je pri väčších výškach problém. Tiež som mal predstavu, že dám pozdĺž kmeňa laty a potom kábel pod zábalom... no, žiaľ, nestihol som to, a tak, asi vysadím nové palmy a budem môcť pomaly sa na zimovanie väčších paliem pripraviť a nájsť azda ten optimálny spôsob, lebo veľmi neverím, že môj "szeged" prežije. https://2img.net/i/fa/i/smiles/icon_cry.gif

MartinK

Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 01. 09. 15
Location : Partizánske

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 39 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 39 z 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru