Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trachycarpus fortunei

+32
Keraj
Mahuna
matias.alfa
axelsh
vakousi
fedy
LukášSK
PetrS
Stanley_51
Ladislav
MartinK
Martin Toman
Martcin
jirkan
Sidonius
beny
linesman2
Standa.B
mejdlo
MArtin16
pet.sch
Rudolf M
Radim K
radeku
Choseee
JardaD
janci
anina
dahe
J.J.
Thaedhas
Martinn
36 posters

Strana 7 z 40 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Next

Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Fri Jul 04, 2014 2:53 pm

Dneska to bylo trochu vtipné, jelikož jsem během 3 hodin do Trachýka nalil 10 L vody a podmiska byla zase prázdná, tak jsem jí umyl od bláta, osušil... zalepil tu díru... a budu sledovat dál, kolik vypije Embarassed Laughing Laughing .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro JardaD Fri Jul 04, 2014 2:54 pm

lol! 
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 44
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martcin Tue Jul 08, 2014 7:18 am

Ahoj vsem. Tady je muj mensi trachyk. Kupovany od pana Lesnera a sazeny do zeme na jare 2013. Za lonsky rok 7 listu, za letosek zatim pet plne rozvinutych.

Miry na jare : Celkova vyska 95cm, obvod kmene 44cm, vyska kmene 31cm
Za lonsky rok prirustek 8cm na kmeni.

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 IMG_0998


jeste doplneni jaro 2013 po vysazeni Wink

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 2013_04_06_trachik_sazeni_13


Naposledy upravil Martcin dne Tue Jul 08, 2014 12:59 pm, celkově upraveno 2 krát
Martcin
Martcin

Poèet pøíspìvkù : 87
Join date : 25. 06. 14
Location : Praha Vychod

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martinn Tue Jul 08, 2014 7:29 am

Ahoj,je pěknej!Mám v zemi podobného od roku 2007.Letos dělá pátý list tak jsme na tom skoro stejně. Smile Co větší Trachyk?Kousek je ho vidět na fotce vlevo. Very Happy Tak ať se daří!

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Tue Jul 08, 2014 8:29 am

Ahoj, vítej Smile .

Moc pěkný Trachýk Cool . Roste ti moc pěkně, na to že je sázený loni.

Jo, i z textu jde pochopit, že máš ještě většího Trachýka, jak se vede jemu? Very Happy
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martcin Tue Jul 08, 2014 8:42 am

Very Happy Je to tak. Zde je tedy vetsi trachyk. Toho jsem dokoupil a zasadil letos na jare, pote co probehla dobra zkusenost s mensim. Zdroj opet pan Lesner. Jede taky moc pekne. Je jen o kousek pozadu. Rozviji cvrty list.

Vyska kmene 135 cm, celkova cca 2m.

Nema zatim tak bohatou korunu, ale on to jiste dozene. Hlavne ze se chytil a jede. Mam na nem rad, ze se pod nej da lehnout na lehatko afro 

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 IMG_0999
Martcin
Martcin

Poèet pøíspìvkù : 87
Join date : 25. 06. 14
Location : Praha Vychod

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro radeku Tue Jul 08, 2014 11:32 am

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 29dembb

zdá se, že je úspěšně opyleno
radeku
radeku

Poèet pøíspìvkù : 82
Join date : 06. 04. 14
Location : Brtnice

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martinn Tue Jul 08, 2014 11:54 am

Pěkně Exclamation Máš fotky od počátku kvetení až do teď Question Pokud to sem dáš rád se podívám Exclamation Wink 

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro radeku Tue Jul 08, 2014 12:49 pm

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 16m9mab

Toto je fotka před opylením. Samčí květy mi poslala paní Molková. V pondělí je odeslala a v úterý přišly. Přišly dva květy a ty jsem přivázal ke dvoum nejvíce rozkvetlým samičím květům. Nechal jsem je tam asi 10 dnů a pak je dal pryč. No a pak jsem už jenom čekal, jestli to náhodou vyšlo. A ono ano. Palma měla celkem 4 samičí květy. Ten čtvrtý se otevíral později a je na něm jen pár semen, skoro žádná.
Otázka je, zda a jak to stihne dozrát, ale to se uvidí. Hlavně jsem chtěl vyzkoušet, zda to funguje, že ti někdo pošle poštou samčí květy a jestli se vůbec podaří opylení. Takže ano, můžu potvrdit, že to lze.
radeku
radeku

Poèet pøíspìvkù : 82
Join date : 06. 04. 14
Location : Brtnice

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martcin Tue Jul 08, 2014 12:53 pm

Tak to je parada!
Martcin
Martcin

Poèet pøíspìvkù : 87
Join date : 25. 06. 14
Location : Praha Vychod

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Tue Jul 08, 2014 12:57 pm

Hezky Martine, však on se brzy spraví Smile .

Radku paráda, to bude semínek Cool .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Choseee Sun Jul 13, 2014 7:05 pm

Mám na palmové experty dotaz. Lze určit původ dle jmenovky? Loni jsem koupil v zahradnictví T. fortunei, dva kousky v jednom květináči (měli tam i po třech), rozsadil a obě to rozchodily. Na jmenovce je www.plantscope.nl a pak "floramedia".
fotky:

z loňska po rozsazení: http://www.citrusmania.estranky.cz/fotoalbum/palmy/t.-fortunei/trachycarpus-fortunei.-.html
a dnes:
http://www.citrusmania.estranky.cz/fotoalbum/palmy/t.-fortunei/t.-fortunei-1_13_08_2014.-.html
http://www.citrusmania.estranky.cz/fotoalbum/palmy/t.-fortunei/t.-fortunei-2_13_08_2014.-.html
Choseee
Choseee

Poèet pøíspìvkù : 27
Join date : 04. 06. 14
Age : 48
Location : Velemín

http://www.citrusmania.estranky.cz/

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jul 13, 2014 9:40 pm

Prolejzal jsem tu stránku, co jsi poslal, ale mají to asi rozbitý, Trachycarpus tam sice jde najít, ale jen jako slovo, ne nic bližšího Rolling Eyes .

Je trochu složité určit původ těchto palem. Ono to může být i tak, že byly vyklíčené a vyrostlé v tom Holandsku ve skleníku, nebo venku- klima je tam celkem vhodné. Nicméně důležitý je i zdroj semen, může se jednat o dovoz (RPS, či jiná exotická prodejna osiva někde poblíž) nebo nějaký Holandský domorodec co poskytl osivo ze svých rostlin Very Happy..

Nicméně ony jisté detaily, např. hluboce vykrojené listy, naznačují Italskou krev Wink .

Ale já jsem letos taky neodolal a objednal si fortuneie z jednoho českého zahradnictví (s jinými rostlinami). Byl jsem vždy spokojen s kvalitou jiných rostlin, bylo i vidět, že byly made in ČR, tak mě velice zajímalo co mi za ty 2 stovky pošlou Smile . No to co mi přišlo pale to jsem tedy nečekal. Dva srostlý fortuneiové, ještě k tomu skleníkový, podle cedulky byl dohledatelný původ v Itálii (než to v ČR strčili do skleníku), obávám se, že takto má původ většina Trachýků v květinářství Wink . Ono to může mít i Holandskou "SPZ", ale Holandsko to vidělo jen z té cedulky Very Happy  Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Choseee Mon Jul 14, 2014 1:23 pm

Díky Rudo za odpověď
Choseee
Choseee

Poèet pøíspìvkù : 27
Join date : 04. 06. 14
Age : 48
Location : Velemín

http://www.citrusmania.estranky.cz/

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martinn Wed Jul 16, 2014 3:54 pm

Pět ze šesti velkých fortuneiu mi roste. cheers Zdálo se mi už minule,že se dal do pohybu ( tak jsem ho označil a pohnul se) Bylo na čase letos je to třetí rok co koření a nepohnul se za tu dobu ani o centimetr.

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 291yqzb

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Wed Jul 16, 2014 9:35 pm

Martine, jsem v rozpacích, co to máš za fortuneie? Ty si koupil všechny na ráz u jednoho zdroje, nebo to byl nějaký import prostokořenně, že jsi musel čekat 3 roky na pohyb listu?

Ale chápu tvé nadšení Smile , nejdůležitější je první krok na který u rostliny čekáš Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martinn Wed Jul 16, 2014 10:36 pm

Dva jsem koupil a byly ve 130 litrových kontejnerech.Měly čerstvě zakrácené kořeny,ale obrovský hliněný hřib který váží cca 150 kg.Oba kvetly a mají nesmírně masivní kmeny,ale že nebyly plně prokořenělé to jsem nevěděl.Kýval jsem s nimi do stran a držely jak přibyté.Další jsem kupoval loni a tam jsem si už dával pozor,ale i ty co byly plně prokořenělé tak moc nerostly,protožejsem je hned zasadil nebo přesadil.Letos už rostou vcelku dobře a teď se k nim přidal i další.Počítal jsem s tím,že teď někdy se dá do pohybu.Od loňska mu koukal ven jeden malý kořínek tak už to byla jen otázka času kdy se dá do pohybu.Mám z ni radost hlavně proto,že je to moje první palma která takto dlouho kořenila a přežila.Člověk musí mít velkou trpělivost pokud koupí palmu která je po tak velkém zásahu. Smile 

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Thu Jul 17, 2014 8:08 am

Tak ale stejně je to zajímavé, že se všichni hýbou po těch 3 letech Smile . Škoda, že se tak nechovají všichni Trachýci, co si dají načas s kořeněním. Ten můj velký Trachycarp, kterého jsem zasadil a druhý rok vykopal, udělal po 3 letech 5 cm nové kořeny, ale to není nic o proti Trachýkovi co má Radim, ten ho dokonce ještě má, už jsou to asi 4 roky, jeho Trachýk udělal za ty 4 roky tak jeden kořínek o délce 3 cm Sad , a samozřejmně ani jeden list. Nejhorší bylo, že to byla jeho první palma do které investoval peníze (tehdy ne malé peníze), to pak pěkně sebere chuť člověku do toho ty peníze ještě vrážet.

No tak ať se jim daří! A informuj jak si vedou dál Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martinn Thu Jul 17, 2014 9:43 am

Dospěl jsem k závěru,že velké prostokořenné Trachycarpusy a podobné palmy co pomalu koření tak jak se píše,že jim to trvá 2 až 3 roky tak to bývá většinou i déle.Dokud neprokoření květináč tak nezačne růst a ty co již někde 2-3 roky stály a někdo jim vzal většinu kořenů které za tu dobu dorostly a přesadím ji nebo zasadím rovnou do země tak stejně první rok skoro neroste nebo udělá jeden maximálně dva listy.Jediné co urychlí její prokořenění a zároveň i pomáhá rozšířit spodní čast kmene je prohnojování slepičincemi a podobnýmí hnojivy.Dobré je i dát podmisku a v létě ji neustále plnit vodou.Zajímavé je,že i když mi nejméně 3 fortuneie, které měly 80 litrové kontejnery a byly plně prokořenělé ( když jsem je přesadil nebo zasadil do země) udělaly cca 1 list nebo možná ani to ne pěkně rozšířly kmen.Myslím,že když se velké palmě která pomaleji koření vezme velká část kořenů tak je to takový zásah do jejího života,že jí to zastaví a následně zpomalí její růst tak na 5 i více let ( než dosáhné plného kořenového systému který je odpovídající její velikosti).Teprve potom začne naplno růst.Když porovnám mé dva fortuneie které mají oba nesmirně masívní kmeny a oba jsem koupil jako prostokořenné jednoho na jaře 2012 který koření a stále neroste.Má tak velký květináč,že se nedá běžně koupit tak velká podmiska a to ho brzdí.Jsem,ale toho názoru,že to dožene protože bude mít opravdu rozsáhlý kořenový systém.Naopak druhý byl koupený loni na podzim a na jaře neměl vůbec žádné kořeny a jako jediný z asi 5-6 fortuneiů které tam prodávaly stihl prokořenit cca 45 litrový květináč.Letos roste stejně rychle jako ostatní fortuneie které byly plně prokořenělé a loni na jaře přesazené.

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martinn Thu Jul 17, 2014 10:08 am

První obrázek fortunei co roste a rychle koření druhý obrázek fortunei co stále ještě koření.

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 2zf4aiw Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 E9u2c3

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Sat Jul 26, 2014 10:47 pm

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Radim K Wed Jul 30, 2014 9:46 pm

Dnešní focení Smile
Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 DSCF5110

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 DSCF5111
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martinn Thu Aug 14, 2014 7:40 pm

Tak už mi pomalu roste i poslední fortunei co se dal letos konečně po třech letech do pohybu. Smile 

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro pet.sch Sat Aug 16, 2014 7:14 pm

Zdravím,
můj velký Trachýk se asi zbláznil a spletl si roční dobu?! Shocked Ale vypadá to, že asi mi bude kvést. cyclops Něco mu vylezá zeleného za řapíkem.

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 P8160749

Jinak letošní rok je pro Trachýky perfektní, velký udělal už 10 plně rozvinutých listů a malí Szeged 8 listů. cyclops

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 P8160750
pet.sch
pet.sch

Poèet pøíspìvkù : 73
Join date : 30. 03. 14
Age : 36
Location : Chlebičov, 289 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Sat Aug 16, 2014 7:51 pm

Nádhera Cool . Někde jsem četl, že si Trachy může na kvést zadělat již rok před tím. Zmínku o tomto jevu lze přečíst zde: http://klubpp.palmparadise.biz/clanky/experiment_jm2/experiment_jm2-p01.html

Takže vyvinout by se květy neměly, jen tam vyčkají do příštího jara, tedy snad Smile ..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 7 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 7 z 40 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru