Diospyros digyna - černá sapota

Goto down

Diospyros digyna - černá sapota

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Dec 19, 2015 4:31 pm

Letos na jaře jsme si pořídili toto velmi zvláštní ovoce, které je medializováno pro svojí lahodnou chuť plodů s čokoládovou příchutí, čemuž se nedá odolat, zvláště když je rostlina i poměrně odolná a zvládne i méně vytápěný skleník Smile .

Ač se píše opak, tak rostlina se aspoň mě, jeví jako obtížněji pěstovatelná. Přes léto jsem ji nechal ve skleníku, vlhký vzduch sapotám svědčí a horko by tomuto druhu vadit nemělo (z míst původu). Od prodejce jsme se nechali slyšet, že nemá ráda velké nádoby, nicméně nám byla prodána v nádobě o velikosti bonsaje, což nám přišlo zase zoufale málo, takže jsme jí přesadili do většího květináče a po prokořenění začali mírně přihnojovat. V létě nasadila houfně květy a pár nových lístků (doslova pár Rolling Eyes ), květy se opylovat nepodařilo, vše postupně propadalo. Opylení je také poměrně složité, do květu je vstupní dírka o rozměrech několik milimetrů. Po pár pokusech se mi osvědčilo do květu cvrnkat a otáčet, pyl z prašníků se uvolní a dostane se i na bliznu.
Rostlinu jsme naštěstí zakoupili již s plodem, takže vidina ochutnávky nás těšila. Plod vlastně od toho jara nepřirůstal ale pouze vyzrával a do jedlého stavu dozrál až včera. Kdy změkl na rostlině do pravého blátivého stavu.
Nevím tedy přesně proč, jestli filtrované světlo v zimní zahradě, přes polykarbonátové desky, ale plod byl bez naprosto jakéhokoliv i byť náznaku cukru. Chuť žádná, pouze tmavá rozbředlá hmota, která akorát lepila pusu. Na to jak jsem se na plod těšil a s chutí se do něj zakousl (představoval jsem si že to bude chutnal asi jako Nuttela, dle těch recenzí), jsem se málem poblinkal pirat .
Příští sezónu půjde rostlina určitě ven, aby si nasbírala maximum sil ze sluníčka a budeme doufat, že další plody budou míť aspoň když už ne chuť, tak aspoň aroma.avatar
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2881
Join date : 29. 03. 14
Age : 27
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru