Plumérie

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Plumérie

Příspěvek pro beny za Fri Nov 27, 2015 6:39 pm

Tato atypická rostlina pochází z tropických oblastí Ameriky, kde dosahuje výšky až 5 m. I v domácích podmínkách je to rostlina velkých rozměrů, může dosáhnout okolo 2 m. Lze ji pěstovat i v bytových podmínkách, pro své rozměry se hodí spíše do skleníků a zimních zahrad než do bytu. Je to stále zelený sukulentní keř, který na svých dlouhých řapících nese podlouhlé, kožovité listy s výraznou žilnatinou. Zajímavé jsou však voskovité květy, které rostou ve skupince 15 – 20 kusů. Mohou mít bílou, žlutou, oranžovou nebo růžovou barvu a silně voní. Tyto květy jsou v Thajsku a Havaji stejně populární jako květy orchidejí. Jsou z nich uvité vítací věnce, které snědé krásky dávají turistům okolo krku.

Ideální je teplota okolo 20 º C, v zimě rostlině svědčí teploty 16 – 18 º C , minimum však 10 º C.
Zvýšená vlhkost vzduchu je nutností. Rosíme pouze listy. Rosení na květ způsobuje skvrny.
Zemina: rašelinový substrát nebo jednotná zemina.
Miluje slunné stanoviště bez poledního ostrého slunce.
V době vegetace bohatě zaléváme, v zimě zálivku omezíme.

Tolik internet (České stavby).
Před nějakou dobou byly dostupné výborné stránky (plumeria4u.com), už nejsou....

Moje zkušenosti po několika letech jsou následující:
Substrát spíše lehčí a přes sezónu bohaté hnojení a zálivka. Přes zimu jen minimální. Přes léto umístění na plném slunci a co nejteplejším místě. I při vlhkém vzduchu a vhodné teplotě jsem každou zimu přišel o všechny listy. Podle zabarvení to vypadá vždy jako totální napadení sviluškou. Přes všechnu péči ještě ani jednou nekvetl. Letos jsem pořídil další dva malé semenáče, které se zdají zatím být v pohodě. Možný problém u mojí větší rostliny je zasazení do příliš velkého květináče. Na Radimovu radu jsem ho letos v létě přesadil do menšího květináče. Zareagoval bouřlivým růstem a rozvětvením. V sezóně bude pravděpodobně nutné ještě intenzivnější hnojení.

beny

Poèet pøíspìvkù : 829

Návrat nahoru Goto down

Re: Plumérie

Příspěvek pro Rudolf M za Fri Nov 27, 2015 9:51 pm

Pěkné Smile . Svilušky vidím i z dálky, ty žluté tečky poznám velmi dobře Very Happy .
Na svilušky se mi postřiky neosvědčily, neb jsem zjistil, že po postřiku jsem stejně svilušky nezahubil, naopak jsem zahubil část stříkaných rostlin. Zvláště tropické měkkolisté se projevují jako citlivé na jakoukoliv chemii.
Na svilušky používám houbičku, za zimu stačí 2x pořádně listy otřít a je po sviluškách. Nepoužívám už ani smáčedlo, je to na nic, listy se pak sice lesknou, ale zároveň dusí. Dost pomáhá i ruční stříkání rozprašovačem, přes kapky vody se špatně množí.

S Plumériemi jinak zkušenosti nemám, ale rostliny to jsou krásné..
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2733

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Sat Nov 28, 2015 7:20 pm

Ručním rozprašovačem stříkám Plumérie několikrát denně (+ automatické mlžení). Na svilušky to nemá žádný vliv (jestli to jsou svilušky - já si to taky myslím - akorát nic nevidím). Dokud jsem nezačal stříkat chemií, neměl jsem listy vůbec žádné.

Mimochodem ten boční výhon u bambusové podpěry narostl za zbytek léta po přesazení na vaše doporučení.....
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Nov 28, 2015 8:14 pm

U mě jsou svilušky také na hranici viditelnosti, jejich přítomnost jde nejlépe vidět, pokud se podíváš na některý záhyb na rostlině (nejčastěji kde řapík přehází v list) proti tmavému místu. Bílé pavučinky nepřehlédneš ani s popelníkama, popřípadě stačí prstem přes to místo přeject, pokud budeš mít na prstě jakoby prach, jsou tam už v koloniích.

Poškození listů se tváří jako od svilušek, fotka je poměrně detailní, náznak pavučinek jde vidět na okraji jednoho listu. Tak se tam možná malá kolonie udržuje a vysává rostlinu.

To, že nepomáhá rosení mě překvapuje, asi máš nějaké akva svilušky Smile .
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2733

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro ivik za Sun Nov 29, 2015 7:09 pm

U mě na svilušky spolehlivě zabírá oliváč s jarem. Rostlinám to neublíží, naopak mám pocit, že se jim to líbí (jiný olej ale nemůže být, pouze olivový). Takže stříknu a vidím, jestli jsou pavučinky. V případě, že se ukáží, postříkám do namočení. Od té doby, co to praktikuji, nemám se sviluškou problémy, chemii nepoužívám. Zabírá to spolehlivě i na puklici a štítenky. Ani orchidejím tento postřik nevadí. Aspoň u mě ne
ivik

Poèet pøíspìvkù : 127

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Thu Dec 03, 2015 5:47 pm

Já tvůj recept znám (taky používám doma jen olivový olej). Já tam ale žádné pavučinky nevidím a navíc listy stříkám několikrát denně. Naštěstí to je jen na téhle rostlině.....
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro ivik za Fri Dec 04, 2015 6:16 pm

Beny, já si myslím, že tam nějaké potvory máš. U mě to vypadalo podobně, také tam pavučinky nebyly vidět. Ale něco tam bylo, postřik vodou nepomůže. Tak zdravé listy nevypadají, pokud si vzpomenu, vyfotím ti moje
ivik

Poèet pøíspìvkù : 127

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Fri Dec 11, 2015 7:40 am

Jo, ty svilušky tam budou určitě. Je zajímavý, že hnědnou i výhony nových listů (většina starých už stejně opadala). A je to jen na jedné rostlině, ostatní jsou v pořádku. Loni jsem s tím bojoval také. Opad listů jsem si ale vysvětlil přelitím (jsem zase použil moc velký květináč...)
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru

Povolení tohoto fóra: