Oleandry

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Oleandry

Příspěvek pro Rudolf M za Sun Aug 16, 2015 7:37 pm

Snad jedna z nejtypičtějších rostlin ze středomoří, je u každého hotelu, na každé benzínce. U nás jí pěstujeme výhradně jako přenosnou, je i pár pokusů s venkovním pěstováním- a úspěšných, ale rostlina omrzá, což jí trochu omezuje v růstu.
Já mám oleandr ze řízku, který je také z naší rostliny, ještě z dob bytovky, kde jsme měli krásně zapěstovaný oleandr na kmínku, v kýblu a přes zimu byl na chodbě na schodech Smile . Po přestěhování ale nepřežil zimování doma (tehdy jsem se o rostliny ještě tolik nezajímal), ale už tehdy jsem měl bokem ten svůj zakořeněný řízek a začal jsem o něj pečovat. Zjistil jsem, že rostlina bez mohutné zálivky a obrovského množství hnojiva roste a kvete velice bídně. Po přesazení do velké nádoby, dávání kvanta hnojiv a pravidelné zálivky, je během 2 let z hubeného proutku mohutný keř, který se ohýbá pod nánosy květů. Letos dorostla rostlina 2 metrů a díky suchému a horkému létu vykvetla většina květů cheers .

Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2797

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Re: Oleandry

Příspěvek pro miroslav za Sun Aug 16, 2015 8:16 pm

i ja mam velikou radost z oleandru, mam doma tez ruzovy plny, pak jednoduche cervene a bile a jeden ma nasazeno, ale uz nevim jakou ma mit barvu, bude z Turecka, jeste bych rad zluty Smile

Naposledy upravil miroslav dne Mon Aug 17, 2015 5:51 am, celkově upraveno 1 krát
miroslav

Poèet pøíspìvkù : 219

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sun Aug 16, 2015 8:39 pm

Já jsem z něho tak odvařený nebyl, ale letos mě fakt nadchnul. Již na jaře, jsem ho příliš brzo vyndal, a v březnu přešel -6°C nebo snad -8°C, bylo to fakt hodně, ale už jsem byl na pokraji sil něco uklízet, tak jsem to prubl. Konce větví se trochu šklebily, ale později se vše vzchopilo Smile . A pokud nezaprší do květů, rozkvete to úplně do krásy a květy drží dlouho.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Mon Aug 17, 2015 5:41 am

Díky Rudovým radám, mě konečně (po 4 letech) normálně vykvetl. V předchozích letech jsem ho měl volně na zahradě zapuštěný v květináči do terénu a k plnému otevření květu vůbec nedošlo ani v jedné sezóně. Letos jsem ho dal k jižní stěně do srážkového stínu a udržuji květináč trvale v 5 centimetrech vody. Nádherně ožil. Takže mohu konečně říci, že mám jednoduchý růžový s bílým panašováním (zakoupen jako červený). A voní....
beny

Poèet pøíspìvkù : 891

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Sun Sep 06, 2015 7:32 am

Detail květu.
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Sun Jul 10, 2016 12:06 pm

Po letošním přesazení.

beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Feb 28, 2017 6:53 pm

Oleandr (v prvním příspěvku), jak už jsem někde psal, jsme vysadili loni na podzim k banánům do krytu. Vysadili jsme ho tam z více důvodů, hlavní je ten, že jsme chtěli vyzkoušet, jestli tam přežije a chtěli jsme už kryt přizpůsobit této rostlině Smile .

Zimu v krytu přežil bez nejmenšího poškození, aby ne, banánům jsme topili na 0°C. Trochu jsem se bál plísně, ta se vyskytla Very Happy , ale jen na oschlých květech a koncích větviček. Což je poučení pro příště. Rostlina byla celkově přerostlá a měla tenké větve ovázané provázkem, což není dobré pro další růst, tak jsem sáhl po hlubším řezu. Nevím jestli je to dobře, nebo jestli to rostlinu výrazně nepoznamená, uvidíme, snad v pořádku obroste.

Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro LukášSK za Sun Apr 02, 2017 3:31 pm

Tento Nerium Oleander "Italia" som kúpil v záhradníctve v Stupave, nechcelo sa mi veriť že vidím správne, pretože som ho chcel práve objednávať z Nemecka. Mal by vydržať -13 až -15, spolu s Villa Romaine najmrazuvdzornejšia odroda. Tak uvidíme.

LukášSK

Poèet pøíspìvkù : 33

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sun Apr 02, 2017 7:30 pm

Pár odrůd je skutečně hodně odolných, nicméně vhodnější výsadba konkrétně Oleandru by byla u zdi domu (pokud neplánuješ zimovat/vyhřívat). Tam si dokážu představit, že by část větví mohla i Slovenskou zimu přežívat. Takhle volně v prostraství to bude asi jen rostlina na pár sezón. Ono je rozdíl -15°C ve Veroně, a je rozdíl ta samá teplota ve střední Evropě. Hlavně co se týče "mrazových hodin" a i průměrné měsíční teploty. Tam třeba flákne -15°C ale měsíční teplota je tam stále nad nulou, kdežto na Slovensku flákne -15°C a je tam měsíční teplota -5°C, což se stalo právě letos v mnoha teplých lokalitách.
Ale určitě fandím a držím palce, bylo by to super kdyby se u tebe dařilo Oleandrům Cool .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro LukášSK za Sun Apr 02, 2017 8:06 pm

Určite máš pravdu. Je veľký rozdiel mať Tmin 5 hodín a tri noci za sebou. Táto zima však predsalen bola dosť mimo priemer, tuším na SK najchladnejší január od začiatku meraní (priemerná teplota). Krajný juhozápad to ako obvykle schytal najmenej. Napríklad Dudince, čo je východ Podunajskej nížiny mal až -30 (najmenej od začiatku meraní) a Záhorie iba okolo -15. Jediný dôvod prečo som ho nevysadil u zdi, je že na južnej strane je zo spodu terasa, jednoducho není kde Very Happy Neviem čo je na tom pravdy, ale na jednom nemeckom fóre som čítal že pokial sa oleander dobre zakorení, tak aj pri vymrznutí je velmi robustný (niečo na spôsob figy). Moja figa mi za 10 rokov od výsadby ku korenom vymrzla raz, tuším 2010/2011, vobec ju nechránim (uvidíme ako zvládla túto zimu), tak beriem to ako indikátor. Budem ho prvé 2-3 zimy chrániť a potom to nechám na prírodu, za pokus to stojí. Hnojivo a vela vody, a bude rásť ako plevel...

LukášSK

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Tue Apr 04, 2017 7:16 am

Já jsem hlavně zvědavý na to kvetení v otevřeném prostoru. Vím, že volná výsadba je daleko lepší, ale v květináči mě začal kvést až u zdi s květy krytými proti dešti přesahem střechy. Všude ale neprší tak často, jako u mě...
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro LukášSK za Fri Jun 02, 2017 6:06 pm

Italia ma neprestáva prekvapovať, rastie ako z vody a začína kvitnúť.

LukášSK

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru

Povolení tohoto fóra: