Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nakupování 24.4.2015

3 posters

Goto down

Nakupování 24.4.2015 Empty Nakupování 24.4.2015

Příspěvek pro beny Fri Apr 24, 2015 10:26 pm

Dnes jsem si udělal kolečko po několika prodejcích zajímavých rostlin.
Ráno jsem začal v Babicích u Pavlíny Molkové v ČT. Krásně jsme splkli. Mimo jiné si stěžovala na zhoršující se kvalitu rostlin od dodavatelů. Letošní várku velkých Butií musela vrátit pro špatný vzhled palem a zamoření kořenů "broučky".
V porovnání s předchozími roky sleduje také zvýšený výskyt všech možných kříženců, čistokrevné rostliny už prý skoro nejde sehnat. Na většině rostlin se dá vypozorovat nějaké mixnutí... Navíc je to doplněno vyhnáním rostlin hnojivy (tuším, že použila pěkný výraz"zfetované rostliny") a neustálé stříkání proti houbovým chorobám snižuje pak jejich odolnost při venkovní výsadbě. Prostě klasická snaha mít na prodej co největší rostliny za co nejmenší cenu, bez ohledu na kvalitu.
Jedna z nejhorších situací je prý u Jubaei. Přestala už se dovážet z Chile a seženou se jen z plantáží ve Španělsku. O jejich vlastnostech se zmínila slovem, které dáma ve společnosti nepoužívá. Vyjádřila se, že už je asi nebude vůbec dávat do prodeje, že už nemá žádný kvalitní zdroj.
Dokonce naznačila, že Italové začínají prodávat (jako svoje výpěstky) dovoz ze Španělských plantáží.
Podobně se prý zhoršuje situace i u některých Yuck.
Pak jsme konstruktivně naplánovali nějaké další objednávky. Zdálo se, že by mohla do léta ještě nějaké větší rostliny dovést (prý je dost zájemců). Koupil jsem pár drobností a vyrazil na další cestu.
Jako druhého v pořadí jsem měl p. Matějku z Vykáně. Původně jsem ho měl jen v záloze, ale Ruda tam měl domluvené rostliny, tak jsem tam zajel.
Vzhledem k páteční situaci na D1 jsem to z Babic vzal horem přes Olomouc a Hradec Králové (pomohl jsem si ale jenom trochu).
Na Vykáni jsem, bohužel, nezastihl p. Matějku osobně. Provozovna je tam vedena trochu jinak, než třeba v Babicích v ČT. Jsou tam k dispozici poměrně velké prostory se spoustou prázdných ploch. Po chvíli se mě podařilo někoho najít a uskutečnit odběr domluveného rostlinného materiálu. Stejně jako v Babicích už toho bylo hodně vyprodaného. Před případnou návštěvou tohoto obchodu rozhodně doporučuji podrobnou telefonní domluvu s p. Matějkou.
Pak jsem pokračoval na Prahu a užil si odpolední špičky na Jižní spojce. To způsobilo příjezd k Lešnerovi (www.palmycycasy.cz) o 30 minut později. Byl jsem tam prvně a musím říci, že jsem si obchod představoval větší. Má tam ale spoustu rostlin a je patrný pravidelný závoz. Zásoba vzrostlých Trachýků je ještě poměrně velká. Na podrobnou prohlídku prodejny je vhodné si vyčlenit dostatek času.
Na hlavní ulici před prodejnou je každé odpoledne poměrně silná dopravní špička (tzv.kunratická spojka). Pro klidnější příjezd a odjezd jsou proto vhodnější dopolední hodiny. Zejména v pátek odpoledne (kdy jsem tam byl já) to stojí za to.
Následné kolony na D5 už byly jen drobnou tečkou na sklonku zajímavého dne....
Moje přírůstky z tohoto dne:
Butia eriospatha
Cyanthea cooperi
Tomel japonský - Tipo (to je pro děti, já bych si to sám nekoupil)
Trithrinax campestris


Naposledy upravil beny dne Mon Jan 11, 2016 6:28 pm, celkově upraveno 1 krát
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Nakupování 24.4.2015 Empty Re: Nakupování 24.4.2015

Příspěvek pro Radim K Fri Apr 24, 2015 10:37 pm

Beny, díky za zajímavé postřehy. Vypadá to, že většina českých prodejců palem dělá svojí práci opravdu poctivě Smile .
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Nakupování 24.4.2015 Empty Re: Nakupování 24.4.2015

Příspěvek pro Rudolf M Fri Apr 24, 2015 10:39 pm

Díky za popis Tvého dnešního dne na příč Českými prodejci lol! .

To u Molkové mě překvapilo, nicméně naprosto to chápu, nepsal jsem to veřejně, ale nový Trachýk od ní, tedy od Italů, přišel více modrý než zelený Evil or Very Mad . Z těch vláken to ani nejde dolu. Ale není se čemu divit, je to samé nařízení i obavy z nemocí.

To o dovozu Jubaeí ze Španělska do Itálie, jsem slyšel před nedávnem ale z jiného zdroje, takže ono se to i potvrzuje..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Nakupování 24.4.2015 Empty Re: Nakupování 24.4.2015

Příspěvek pro beny Sat Apr 25, 2015 6:06 am

Pak jsem si uvědomil, jestli ty informace o palmách nebyli důvěrné. Výslovně to ale nezmínila.
Říklala, že na Trachýky má ještě docela dobrý zdroj, nějaké menší rodiné zahradnictví v podhůří (v zimě hodně sněhu a teploty až - 14 stupňů). Ostatní dovatelé zavání Španělskem, Malaisijí, Čínou....
Byla z toho, chudinka, docela znechucená. Celkem ji chápu. Tohle šizení na úkor kvality a honba za nejnižší cenou se projevuje v mnoha oborech. Je to taková skrytá vnitřní inflace. Tváří se to, že to stojí stejně, ale je to trochu menší, má to slabší obal, obsahuje to trochu méně deklarovaných ingrediencí (zcela na spodní hranici normy).

Pro sebe si z toho (v případě palem) beru ponaučení, že správnou dobu na nákup jsem už promeškal. Pokusím se ještě něco dokoupit (i za cenu rizika, že to odejde) a pak se budu věnovat hlavně semenáčům.
Lešner tam má např. velké relativně hezké Butie odoraty/capitaty nebo menší Jubaei. Na výsadbu ven to nebude, ale na zimovišti by to vydržet mohlo.
Celosvětový trend, je zcela opačný, než otužování a trénování semenáčků....

beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Nakupování 24.4.2015 Empty Re: Nakupování 24.4.2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru