Rod Butia

Strana 4 z 4 Previous  1, 2, 3, 4

Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro Radim K za Wed Aug 24, 2016 7:52 pm

Já se musím přidat a potvrdit Rudova slova. Pokud má palma prosperovat, v budoucnu by měla být sama bez konkurence. Jak jsme se dozvěděli, tak Ruda je sice magor, protože má rychle rostoucí prosperující palmu jiného druhu v zemi scratch Laughing .. ale více soliterních druhů palem při sobě si neskutečně konkuruje. Něco jiného je to u tropických podrostových nebo trsnatých palem Smile.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 28
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro JardaD za Thu Aug 25, 2016 8:24 am

Ale kluci mě nemusíte přesvědčovat o tom, že když je budu mít po jednom tak porostou daleko rychleji a bujněji, symetricky atd. Nebudou si konkurovat živinami, vodou, sluncem. To máte samozřejmě naprostou pravdu. Rozdíl je asi v tom co od toho pěstování kdo čeká. Už jsme to tu probírali. Vás těší ty "hovádka" jak píše Ruda. To znamená chcete aby to byl pořádný kus palmy. Takže máte radost když seženete někde už velkou palmu, nebo když vám rychle rostou. To je v pořádku. Pak samozřejmě je ideální dopřát jim prostoru, vody a živin.
Mě baví si je piplat od semene, a ve chvíli kdy začnou dělit listy tak už moc nestojím o překotný růst protože bych je neměl kam na zimu dávat. Skupinka v květináči mi připadá zajímavější a tim, že je trochu "po bonsajovsku" trápim menším prostorem pro kořeny, doufám, že se s růstem nepřetrhnou. To je asi tak celé. Takže rozumím tomu co pišete a je to naprostá pravda, ale berte to třeba tak, že pěstuju palmové bonsajové krajinky. Smile Někdo zasadí topol a chce aby rychle vyrost protože čeká, že bude fungovat jako větrolam. Jiný zase zasadí stejný topol proto, že chce pěstovat bonsai a to poslední co potřebuje je aby mu bujně rostl. Smile A nedá se říct, že by to jeden z nich dělal špatně. Prostě má jiná očekávání.
A další důvod je čistě pragmatický. Tím, že jsem se zbláznil a pořád něco vysévám ačkoliv sám sobě pokaždé říkám, že už dost, tak bych je neměl kam dávat. Už jsem se dostal někam k šedesáti druhům/pojmenovaným kultivarům. Kvůli případnému úhynu si nechci nechávat jen jeden kus od každého a abych měl od každého 3 kusy v samostatných květináčích nebudu mít dost místa na zimování.

Zatím mi to dáva smysl ale třeba mě to časem přejde. Už jsem například vyměknul a P. theoprasti co jsem měl dva kusy v jednom květináči jsem rozesadil samostatně. Nedlouho po tom, co jsem je sesadil dohromady totiž pořádně zakořenili a začali deformovat květináč. Very Happy Asi to stejně později zkusím znovu a přidám k nim ještě třetího kámoše ze semene ale třeba mě to přejde.

Prozatím bych to uzavřel tak, že rozumím tomu co mi chcete říct, ale jsem tvrdohlavej a nepasuje mi to do mých aktuálních plánů. pirat Netvrdím, že plány časem nepřehodnotím.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 382
Join date : 02. 04. 14
Age : 40
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro JardaD za Thu Aug 25, 2016 8:37 am

Jo a ještě jsem zapomněl. Tahle eriospatha je od vás z března 2014.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 382
Join date : 02. 04. 14
Age : 40
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro Rudolf M za Fri Aug 26, 2016 1:36 pm

Tak ta je parádní, naše nejsou zdaleka tak pěkné, o to víc mě děsí, že to bude bonsaj Very Happy .

Jsem rád, že jsi řekl svůj objektivní názor a filozofii tvého pěstování, je vidět že v tom máš jasno, což je na jednu stranu důležité při tom pěstování.
Na druhou stranu si dovolím říct svojí filozofii pěstování, z jednoho prostého důvodu. Není zdravé, pokud se na jednom fóru najdou pouze ti, kteří mají stejnou filozii, protože ač to není jistě tvým cílem, mohlo by pak z tak jednotné diskuze vyplynout, že to je jediná cesta k pěstování velikánů jako jsou palmy. Což se mě právě dotklo, kupodivu více, než ty prazvláštní narážky nad kterými dumám, kde pramení, protože vznikly z pro mě neznámého důvodu a nemám potřebu na stejnou adresu cokoli psát, jen nechápu, již 3 roky Shocked .
Fakt jsem cítil úplnou zášť a jistý odpor při čtení vašich řádků na druhém fóru, ve smyslu proč tu palmu sázet do země, vždyť vyroste a bude veliká!?  Shocked  Surprised Ano představete si to, palma co roste Laughing ..

Ač to bude znít sebesmradlavěji, mám již něco napěstováno a vypozorováno, pohybuji se v těchto kruzích každý den, celý den. A vím, že pokud někdo chce mít palmu jen pro pocit, že jí má, dopěstuje se v maximu do 40 L květináče. Více obvykle ne, protože větší květináče už nejdou uzvednout jedním chlapem. Do 40 L květináčů se v ideálním případě dopěstuješ za 3 roky, do té doby to budou mazlíci, každý rok mohutnější a krásnější, bez jakýkoliv známek, že jim něco chybí. V momentě, kdy půjdou do finální nádoby to bude maximálně 2 roky, kdy budou palmy prosperovat, a od toho momentu to půjde již jen z kopce. Mě osobně tahle představa děsí, že palma dosáhne svého maxima v dané nádobě a obloukem se toho vyvarovávám. Vidím to dnes a denně co to z takovou palmou pak udělá. Ona neuhyne, bude se snažit dál růst, ale podřídí se právě velikosti té nádoby, viz naše příspěvky výše. Jak nemá kam jít pod zemí, nebude dělat ani nic převratého nad zemí. Stane se z ní zákrsek, záprdek, předčasně jí vyspěje kmen v komickém rozměru, roční přírůstek listů 2-3 kusy prazvláštních tvarů, barev a velikosti. Já takovým palmám říkám, že je zmrvená. Nemám o ně zájem, pro mě je znehodnocená a již nikdy z ní nebude nic kloudného, díky tomu předčasnému dospění v pidi velikosti. Opravdu to neříkám, abych se do někoho obouval, nebo jiné nesmysly, to vůbec! Musím to říct jako protinázor, aby si tu čitatelé mohli počíst v různých názorech na věc.

Já palmy přesazuju do obřích nádob, nebo do země a mohutně hnojím pouze proto, aby se předvedly v celé své kráse. Nic jim nechybělo a vypadaly tak úchvatně jako v domovině, a nebo ještě lépe. Toho jde i v sebe větší nádobě dosáhnout jen velice těžko. Popravdě tvé pěstování chápu, prostor, počet kusů a druhů a k tomu omezené možnosti prostou, dá se tak očekávat že, z úsporných režimů musí docházet k jistým škrtům.

Řeknu to ještě takto, začínám na to přicházet spíše poslední dobou, než že bych tohle preferoval delší dobu. Mám tu často nějaké návštěvy a často se bavíme o jejich palmách a že je nebaví se s tim tahat. Jsou velké a těžké, je s tim plno práce a jiné "nesmysly". Tak si říkám.. a to je důvod tu palmu škrtit v nádobě, skoro jí nezalévat a nehnojit? Proč vlastně, vždyť o co jde, palmy se dají dnes už sehnat i za směšné ceny z plno kvalitních zdrojů. Tak proč tu palmu nedát do země a aspoň se pokusit jí pěstovat tak, jak se pěstovat má? Co z toho lidi mají, že sice palmu mají, ale 10 let v jednom květináči, bez hnojení (nebo 2x ročně=prd prd nic). Když jí mohou fláknout do země, na zimu dát k sobě 4 latě, obalit jí bublinkou a pod to dát topný kabel Very Happy . A když zdechne? Jo je to škoda, ale vždyť o co jde, tak si seženou malý semenáček a mohou začít znovu. Za 3 roky je to metr vysoká krasavice, a mohou se zní těšit zase do doby, než jim přeroste kryt, nebo o ní přijdou vlivem zimy. A co vůbec, nemusí jí přece ani sázet do země (u mnoho druhů je to i nereálné, pokud tedy někdo není takový magor, aby dal k sobě v listopadu 4 boky té nejlevnější dřevotřísky s trochou nejlevnějšího polykarbonátu, nekoupil nejlevnější vyhřívač a nejlevnější termostat, nastavil nejúspornější rozmezí teplot a v dubnu to nepřišel zase za 40 minut rozmontovat Laughing ).

Plně chápu nadšeného pěstitele jako ty, znám i stejně zapálené, co mají k dispozici pouze balkon, co jiného jim zbývá, když je to baví, pěstovat chtějí všechny druhy co jen půjde, ale nemají na to místo. Na ně se samozřejmě nemůže nikdo včetně mě hněvat, že palmy nepěstují v 90 L nádobách. Ale musí si být oni sami vědomi, všechna rizika, že z palem z dlouhodobého hlediska nic kloudného nebude a časem se to na nich projeví.

A možná ještě třetí strana věci, mám palmu-nemám místo-bude z ní zákrsek-a je mi to jedno Very Happy . Taky možnost a mě nezbývá, než jen to tolerovat. Stejně tak toleruji i tvou filozofii, ale musel jsem rozvést do detailu, co si o tom myslim, což je založené zase na mojí filozofii, kterou by měly zase respektovat i ostatní. A o tom to je.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3091
Join date : 29. 03. 14
Age : 29
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro JardaD za Fri Aug 26, 2016 2:10 pm

Třeba z ní nebude bonsai Wink  Nemám k ní totiž kamarády na sesazení do skupinky. Výsev butií se mi moc nedaří. Zatím jsem vyklíčil jen odoraty z mého sběru ve francii a to ještě díky tomu, že jsem je "vylouskal". Ty co jsem "nevylouskal" tak ani ťuk. A pak Odoraty "Lax leaf" z vašeho sběru ve francii. Zbytek butíí včetně eriospath klíčit nechce. Mám teď v propagatoru B. nioblickii, B. catarinensis, B. yatay a ty erisopathy (ty už tam nějaký čas leží). Uvidím jestli z toho něco bude, ale mě ty butie prostě moc nejdou. I semenáčky jsou takový neduživý. Mam podezření, že jsem pro ně netrefil moc dobrý substrát a mají moc mokro.

P.S. Narážky jsem si všiml, odtušil, že asi míří na tebe, ale co jste si s Ivem provedli do toho nevidim, takže se do toho nepletu a nereaguji na to. Cool
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 382
Join date : 02. 04. 14
Age : 40
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro Radim K za Sun Aug 28, 2016 4:55 pm

Určitě je fajn, že máš Jardo svoji filozofii pěstování, kterou musí každý respektovat Wink. Jen s některými druhy to půjde lépe a s jinými zase hůř.

P.S. Já to dodnes vlastně také nevím, abych řekl pravdu. Jen vím, že tvrdit o někom veřejně, že je magor, protože má jinou filozofii pěstování, není správné.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 28
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro beny za Thu Feb 09, 2017 1:40 pm

Takhle dopadla letos většina mých Lax Leaf. Vysypal jsem dokonce část substrátu a je to i u kořenů lehce zavlhlé. Květináč je pěkně prokořeněný. Ostatní podobně staré rostliny jsou v pohodě (stejný substrát, stejná zálivka).
Rod Butia - Stránka 4 DSC_0080
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1095
Join date : 30. 10. 14
Location : Brno/Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro Rudolf M za Thu Feb 09, 2017 1:44 pm

Pokud takto odejde rostlina, i přes pobyt v hyper-super zimovišti s větráním a osvětlením, není to již tvá chyba, je to prostě vada rostlin.

Možná jen špatný pohyb vlhkosti v tak velké nádobě, ale je to zvláštní, pokud někdo vysadí do země takto malou rostlinu v subtropech, musí se rostlina vypořádat i s horšími podmínkami..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3091
Join date : 29. 03. 14
Age : 29
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro beny za Fri Feb 10, 2017 11:06 am

I když stihla prokořenit od loňského jara přes polovinu květináče, tak myslíš, že je to moc velké nádoba (1 l růžák)? Před tím byla v kelímku od jogurtu a z toho už lezli kořeny spodem.
Když jsem se díval na ty bílé fleky, tak mě napadlo, jestli nejsou na vině vysrážené soli na povrchu substrátu (na tvoji radu jsem pochopitelně zapomněl....). Nejvíc je mě divný, že to udělalo 6 rostlin skoro úplně stejně a současně.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1095
Join date : 30. 10. 14
Location : Brno/Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro Rudolf M za Mon Apr 10, 2017 10:20 pm

Takže jak už se mnozí dovtípily, ve Floridském koutku nastaly poměrně výrazné změny osazenstva. Nově přibyla v zemi (znovu) Butie. Která už v zemi byla v zimách 2013/2014, ale o kousek dál na tmavším, studenějším a vlhčím místě.
Tady už zůstane, ať se jí to bude líbit nebo ne Very Happy .
Rod Butia - Stránka 4 17901829_1948513098713326_861687492_o
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3091
Join date : 29. 03. 14
Age : 29
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro Rudolf M za Wed May 31, 2017 9:46 pm

Zaujala mě informace na internetu o Butiích v Dublinu. Co tam hledají za štěstí, netuším Smile , ale nevypadá to, že by jim léto chybělo...
Rod Butia - Stránka 4 18485943_1325225794181558_1673289824975656894_n

Rod Butia - Stránka 4 18519448_1325225780848226_5144064541993929624_n
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3091
Join date : 29. 03. 14
Age : 29
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro pet.sch za Wed Jul 19, 2017 9:08 pm

Zdravím,
je tu nějak ticho. Jak vypadají Butie u vás?
Moje Butie odorata byla zasazená do země letos 1. dubna. Očekával jsem tak do konce roku pokud se chytne tak max 3 nové listy, ale už teť je na dvou listech a třetí začiná rozvíjet. A to si prošla 19. dubna zimním vpadem. Nedala na sobě nic znát. cyclops Řekl bych, že ta kompletní výměna zeminy ji prospívá. Jde to vydět podle trávy. Na místě kde byla vykopaná jáma roste tráva rychleji. Laughing  
Rod Butia - Stránka 4 P7181424
pet.sch
pet.sch

Poèet pøíspìvkù : 70
Join date : 30. 03. 14
Age : 32
Location : Chlebičov, 289 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro beny za Sat Dec 30, 2017 9:58 am

Letoční klíčení zatím dobrý (B.o.Silver)
Rod Butia - Stránka 4 DSC_0129
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1095
Join date : 30. 10. 14
Location : Brno/Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Butia - Stránka 4 Empty Re: Rod Butia

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 4 Previous  1, 2, 3, 4

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru