Rod Jubaea

Strana 4 z 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Re: Rod Jubaea

Příspěvek pro RadekS za Fri Oct 07, 2016 9:04 am

Říká se - vše špatné je pro něco dobré...Abych byl konkrétní - v zimě mi vypadlo topítko u datlovníku a trochu pomrznul.. pak v květnu přišly kroupy, v srdičku - které bylo po poškození listů přimrznutím otevřené - zůstaly přes noc 3 hrsti krup a to způsobilo bohužel hnilobu, která se projevila během léta odumíráním i nových minilistů, které začaly nově na jaře ze srdce vyrůstat.Během srpna jsem navštívíl Libora Lešnera, byl jsem se podívat na nový závoz ze Španělska - ze zvědavosti a neměl jsem žádný záměr.. Ale poté, co jsem viděl za bomba cenu nádhernou Jubaeu s kořenovým systémem, který doslova trhal květináč, nemohl jsem odolat!!!
Stejně jako na cykas začínám stavět makrolon boudu 16mm 2x2x2,5m...

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 404

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro mejdlo za Fri Oct 07, 2016 11:35 am

Parádní,tu jubeu jsem u Libora nestihl vidět,byl jsi rychlejší Smile Vypadá krásně,jsem zvědav jak se jí bude v zemi dařit,mám podobné úmysly na jaro Smile
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 336

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Fri Oct 07, 2016 11:56 am

Měl dva kusy,měl jsem štěstí, protože hned šla jedna pryč a já měl možnost si ještě vybrat....
Obě ale byly pěkné, má na ně dobrý zdroj

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Oct 10, 2016 8:31 am

Začínám pomalu dělat kryty na kytky.. 2,0m x 2,5m.Na fotce je Jubaea a Cykas.. Výšku jsem volil takovou, abych měl malé prořezy a kryty jsem nemusel dlouho měnit, což u těchto dvou rostlin se jistě hooodně dlouho konat nebude..Večer jsem ještě udělal stříšky z polykarbonátu, takže vše je již v suchu a dle možností, nálady a času začnu přidávat polykarbonát tl.16mm, jen z jihu to nechám co nejdéle otevřené, jak to půjde.. Každopádně nechám jih celoplošně oteviratelný, dám si na polykarbonát, který bude v kuse jedno madlo, aby bylo za co chytit a budu jen polykarbonát zatlačovat mezi boční strany. Takže když budu chtít větrat, budu větrat jižní strany o šířce 2,0m a výšce 2,5m..Kytky budou v teplých dnech jako venku..
Celý kryt je stavebnice z latí 40*60mm, je to stavebnice vždy ze dvou rámů v kuse, které propojím jen latěmi nahoře, dole a uprostřed.. Vše ještě fixováno 4 roxorami 1,5m (minus půl metru do země zatlučených)na bocích a izolepou staženo s boky latí..( spolehlivě to funguje..)

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Mon Oct 10, 2016 9:56 am

Parádní fotky (ve všech vláknech). Zejména mě pobavili ty banánovníky. Jsem se divil, že by jsi se zcela vzdal kanára....

Konstrukci krytů mám podobnou. Kvůli pohodlnějšímu montování jsem si ale nachal nařezat latě 5 x 5 cm. Střechu jsem z důvodu zakapávání udělal šikmou a je oddělitelná od hlavního rámu (mezi to se dají vkládat mezikusy). Hlavní rozdíl je asi v tom, že já mám otvírání krytu řešené jen polovinou stěny (kvůli pantům, manipulaci a zahánění deště) a pod střechou mám otvíratelné okno (v budoucnu automatické). Otevírání krytu mám schválně ze severu a nebo východu (ze závětrné strany) a jižní stěnu naopak nechám stát na jaře jako poslední, protože by mohlo dojít k popálení listů, které v krytu odvykli UV záření.
beny

Poèet pøíspìvkù : 829

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Oct 10, 2016 10:10 am

Díky.. zajímavé.. je vidět, jak máš super kryt promyšlený. Je to síla, jak člověk vždy složí takovou malou zimní zahradu a pak ji zase někam schová. Přitom vše musí být děláno tak, aby to vydrželo teplo, mráz,orkány, snih, déšť atd.. Takže vlastně stabilní kryt na věčnost.
Pak je jen na každém z nás, jak kryty ošidí a riskuje problémy a nebo z nich zase udělá přebytečný luxus......Já se snažím být někde uprostřed.. Ale je to vždy věc názoru Very Happy

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Mon Oct 10, 2016 10:53 am

Máš to dobře provedený. Řekl bych že základ jsou ty dva rámy propojené příčkami. Tím se šetří strašně místa na skladování. Ostatní jsou jen detaily. Mě nejvíc překvapilo, že polykarboonát po zimní sezóně je zcela netknutý (kupoval jsem nový), proti tomu jak vypadá po létě na slunci. Takže na zimní kryty je to fakt nesmrtelný....
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Oct 10, 2016 11:32 am

Ano, nedělal jsem 4 rámy, protože je pak šílená skladnost. Já jsem mimo z toho , jak lze na netu sehnat někdy starší polykarbonáty, proto mám luxus 16mm, protože vyšel na pakatel.. Je to o tom, že většinou někdo likviduje třeba starou pergolu - ale ten materiál, který je starý např. 10 let je mnohem lepší než ten, který se nyní pro snížení ceny vyrábí, to vím 100%...
Takže musím jen zaslepit díry po vrtání, tolerovat trochu zažloutnutí a nějaký škrábaneček a je vše super. Materiál drží jako nový, nedrolí se a stejně s tím pak zacházím při uklízení jako s bordelem Very Happy

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Stanley_51 za Mon Oct 10, 2016 3:53 pm

Radku, je to perfektní. Doufám, že dodáš pokračování stavby. Já vás všechny obdivuji, pořád se nemohu odhodlat pěstovat něco přímo v zemi právě kvůli těm krytům a přitom zrovna ten fíkovník a olivu ti příšerně závidím.
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 332

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Mon Oct 10, 2016 6:48 pm

Tak to jsi se, Radku, zase trefil do černého. Loni odebraný polykarbonát od firmy byl zcela fantastický. Letos jsem bral už dvě desky na pěstební stůl a bylo to něco úplně jiného (horšího).
Mimochodem, ta moje šikmá střecha je pěkná pakárna. Bez toho by to celé bylo výrazně jednodušší......
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Oct 10, 2016 7:12 pm

Stanley - chápu tě, někdy mám až skoro depresi z těch krytů, zvláště když je vichr, létají popelnice ulicemi, střechy jdou do háje a kryty musí vydržet a tak mám jako příslušenství nakoupeny dobré špunty do uší a je mi vše jedno.. Very Happy
Budu zase všechny kryty dokumentovat..
Beny - já se na tu šikmou střechu vykašlal.. Tato rovná ze silného polykarboše unese pár set kilo a skapávání se moc nebojím - v krytu bude mít např. Jubaea kolem nuly, proč ji nehýčkat, když mám v krytu super izolaci a pořád lepší kapy kap v teple, než co třeba prožívá i někde v severní Itálii při jejich teplejší zimě..Jinak topit budu 2x 500W topítko na conrada..Raději dávám přednost ve velikých krytech dvěma topítkám,protože rovnoměrně vytápí kryt a je to podle mě lepší.. Používám taková topítka do kabin jeřábů, taková plechová, nemá se tam co pokazit, cena cca 600,0 Kč/ kus..Mám i 250W a tak...

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Mon Oct 10, 2016 8:13 pm

Moc pěkné Smile , pro mě je to také inspirace (kupodivu), letos mi pár Tracháčů (3 Rolling Eyes ) přerostly únosnou míru mích úzkých paneláků ze šalovaček a musím vymyslet na ně něco jiného.

Tohle je super, plno zbytků trámků se najde všude plno, je to jednoduché a nemusí se na to hned dát polyš, i když je to samozřejmě 1000x lepší. Na zimu máme připraveno už 260 metrů bublinky a 100 metrů mirelonu. Většina padne na Trachýkovou alej a banány a ze zbytku chci umotat něco na Trachýky. Tam furt jen dumám, jak mám udělat něco jako dveře, nebo větrání, aby to i zároveň izolovalo.

Ještě k těm dveřím, trochu mě brali mdloby, když jsem četl, že budeš větrat Radku 2x2,5m velkou plochou. Já takhle větral loni na Trachym dvěřma 2x1 m a již nikdy více Very Happy . Já měl ještě z východu velký kryt na datlovku, takže to vítr trochu mírnilo, ale stejně po pár orkánech (ono to prostě strašně láká otevřít ty dveře když je +10°C ale fučí u toho hurikán), mi to ty dveře poničilo a ohrozilo to i celý kryt, protože vítr foukl do něj a celý ho o kousek odnesl. U tebe to bude ještě znásobené otevřenou polohou a velikostí dveří. Snad to ty kolíky v zemi udrží Rolling Eyes .
Na šikmé střechy to chce šikovné ruce, to já nezvlád, ale rovná střecha fakt nevadí, dokonce ani ty dirky. Taky je tam mám, celou zimu tam kape, i pod tu izolepu se voda dostane, když voda na střeše 20x za týden zmrzne a rozmrzne, a je to v pohodě, jen nesmí kapat do elektriky Very Happy .
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2734

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Oct 10, 2016 8:22 pm

S těma dveřma chápu, jak to myslíš..chtěl jsem udělat jednu stranu neprošroubovanou,ze spodu jsem chtěl k ní přiložit 20 kilové obrubníky a z boků prostrčit komorami dlouhé šrouby skrz stěny poĺykarbonátu bočního, který by přesahoval do stran..Ještě to zvážím, asi bude stačit udělat odvětrání jen jednu polovinu jedné strany.. to bude stačit..
tj. 2,0m šířka *1,25m výška..

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Oct 10, 2016 8:27 pm

udělám to asi takto...každá strana krytu bude ze dvou polykarbonátů 2,0*1,25m..kotvení cca 10 vruty.. Akuvrtačkou jsem schopen toto odvrtat a zavrtat za 1 minutu a budu si tak moci vybrat, kterou světovou stranu chci větrat.když by se večer ochladilo, tak mohu zatížit jen obrubníky a pak zase odendat.... co vy na to ....

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Mon Oct 10, 2016 9:02 pm

Určitě rozumnější řešení, než ty vrata..

A je lepší to udělat celý odejímatelný, než otvírací. Ani nevíš jak sme se s těma dveřma navymýšleli. Ono se lehko řekne i udělá, dát tam 2 panty a nazdar. Nojo, jenže když se dveře otevřou a není tam mezera na kraji dveří, tak se dveře po otevření 10 cm zakousnou do boku polykarbonátu Very Happy . Tak se uřízne proužek, aby šly otevřít celé.. a nojo, teď je tam díra a táhne tam. A pak když se to zatáhne několika pruhy izolace se zjistí, že se tim řezem celé dveře zkroutily a buď nepasujou, nebo tam táhne ze dvou rohů Very Happy .
Takže raději volné desky a jen pokládat a zatěžovat, nebo vrtat. Ono pak i odpadne to zbytečné větrání, když to není nutné, kdo má 2x denně vyndavat aku.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Oct 10, 2016 9:14 pm

ano, souhlasím.. v jednoduchosti je síla.. Mám zde cca 50 betonových prvků - zbytky známého ze stavby jako obrubníky a zámková velká dlažba, takže mám dost těžítek, nechám to pořád jen zatížené či otevřené a v případě velikých větrů navrtané na pevno... do dveří se nechci z právě zmíněných důvodů vůbec pouštět, je to zbytečný luxus na 4 měsíce, není to zimní zahrada či skleník na pořád...

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Tue Oct 11, 2016 5:56 am

U dveří je ten fígl, že se musí montovat panty k sousední rovné ploše (ne na roh krytu - tu chybu jsem udělal taky). Panty se musí dát na povrch obou stran polykarbonátu, pak jdou otevírat bez problémů a mezera je nepatrná. Při výšce 2 metry mám použité 3 nerezové panty. na zajištění dveří jsem použil ale jen dvě zástrčky (měli být tři) a proto se dveře nepatrně prohýbají. Dalo by se to vyřešit dřevěným zámem z latěk, který by se přišrouboval z vnitřní strany dveří. Mám ale dveře podlepené mekkou páskou na izolaci oken, která lehký průhyb dveří vyrovnává.
Pro zlepšení stability při volně postavených krytech nechávám spodní lať hlavního rámu (která leží na zemi) na každé straně o 0,5 metru delší. Na přesahující latě lze pak naskládat závaží. Přesah latí je nejvýhodnější orientovat v převládajícím směru větrů.

Tu šikmou střechu u dalších krytů zatím zvažuji. Lze ji udělat stejně rozebírací jako spodní rám (na prvním krytu ji mám v celku a dát ji nahoru sám je docela na hraně). Zase je paráda, jak z ní nádherně teče voda a výborně se to větrá tím oknem ve zvýšené části. Když je na krytu samotná, tak nádherně brání většímu zahánění deště na palmu.

beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Oct 11, 2016 9:28 am

No jo, ale není o hubu montovat pantíky na polykarbonát? Aby se nějak neponičil, navíc celou váhu dveří pak ponesou jen ty pantíky a jak bude polykarbonát zteřovat, aby to za pár let neprdlo. Nebo jako u mě, panty jsou na dřevěným rámu, ten nese váhu dveří na které jsme museli dát ještě ten zmiňovaný rámeček, kvůli prohýbání (po úříznutí bočního proužku, aby šly vůbec otevřít), mám tam také 3 panty a stejně párkrát zafoukalo a dveře jsou hlavně v oblasti pantu poškozené, různé prohyby a deformace. Je to teda tenký polyš, jen 4 mm, tam stačí málo, ale ukazuje se tím slabé místo. Až budeš mít čas Libore, nafoť ten spoj pantů. Letos budeme dávat kryt na jinou palmu a ještě ho o 120 cm navyšovat, tak že by jsme ty dveře předělali, pokud bude jak.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Feb 27, 2017 6:34 pm

http://www.exotenundpalmen.de/t940f2-Auspflanzen-einer-etwas-groesseren-Jubaea-chilensis-im-Mai.html#msg17106
http://members3.boardhost.com/Exoten/msg/1477070157.html

Zde jsou slíbené odkazy ze sekce armata..Tento kousek musel stát pár set tisíc Kč a musel zde být super veliký kořenový bal, neboť tolik zdravých listů, to jsem ještě nevidel..

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Kedar za Mon Feb 27, 2017 7:14 pm

tak to je prosté nádhera, není co dodat.......

Kedar

Poèet pøíspìvkù : 95

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Feb 27, 2017 8:10 pm

tak jsem tě pěkně namlsal a vzhůru do boje..( do výsadby..)

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Mon Feb 27, 2017 9:59 pm

Začněte kopat díry a přestaňte se vymlouvat že není kde, jak a za co Very Happy .

Mě asi nedala zimu humiliska (absolutně nevím proč), ale vím, že by místo ní mohl být tucet jiných věcí Twisted Evil .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Kedar za Tue Feb 28, 2017 5:39 am

No pomalu budu premyslet, kam s ni ....

Kedar

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Tue Feb 28, 2017 6:33 am

K přispěvku Rudy musím dodat jen to, že už mám pár kytek, které kdyby chcíply, hned je zde náhrada.. Např. magnolie grandiflora.. To bylo pořád keců od jistých prodejců, že nemůže přeživat naše zimy, nikdy jsem ji nechránil a počítal tak trochu s tím, že nemusí přežit např. zimu, jaká byla nyní.. A...ona mrcha odolná přežívá a je jí lépe než bobkovišni po této zimě, která je pěkně popálená..Závěrem to prostě beru tak, že pokud něco odejde,budu to brát s úsměvem a hned nahradím, jako jsem nahradil chcíplého datla menší Jubaeou a líbí se mi na tom místě daleko více..A tak se mi na tom místě líbí, že pokud by se nezakořenila - sázel jsem ji vloni v srpnu, chcípla by, asi bych koupil i nějakou větší, tak ji mám rád..

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Kedar za Tue Feb 28, 2017 7:20 am

Naprostý souhlas s grandiflorou, za posledních 6 let neměla sebemenší problém a po letošní zimě dalším hrdinou pro mě je neomexicana. Absolutně nechráněná úplně zmrzlá voda kolem celého středu rostliny a úplně bez poškození..... neuvěřitelný

Kedar

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru

Povolení tohoto fóra: