Rod Washingtonia

Strana 4 z 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Jan 06, 2015 8:24 pm

Tak bych se dneska rád pustil do seriálu Washingtonií v Provence, na které jsou tyto oblasti doslova zlaté doly Smile .

Nejprve bych rád něco určujícího řekl. Na to přišel Radim, takže je to jeho zásluha, oba jsme se tím začali řídit a dle výsledků to zřejmě bude pravda.
Nikde jsem takovou věc nikdy nečetl, nikdo se o tom nezmiňuje v knížkách nebo na internetu- což mi moc nejde do hlavy, protože tento znak je i docela svítící.
Kdo se trochu vyznáte ve Washingtoniích, vybavujete si, jaký rozdíl mezi nimi (robusta x filifera) se všude píše jako určující? Vlákna.. robusta je strácí, filifera si je nechává.
Nevím přesně, kde se tato informace prvně vzala, ale weby si to od sebe přepisují jeden přes druhý- můžete se to dočíst i u nás Laughing .
Ano pravda to je, ale ty vlákna na listech filifery jsou v dospělosti tak nepatrná, že kdybych napsal, že je i filifera ztrácí, nelhal bych... Není to tak jeden ze základních poznávacích znaků, ale z těch vedlejších.

Zásadní rozdíl jsme objevili na spodní straně listů, v místě, které nedokážeme odborně popsat, tak laicky; v místě, kde přechází řapík do listu- my tomu říkáme "u střelky".
V tomto místě- u střelky- se robusta od filifery zásadně odlišuje. Protože Washingtonia robusta je u střelky "chlupatá" malé shluky vláken- dále jen plsť, obklopující střelku. Výrazný znak, viděn už z dálky. Filifera nemá u střelky nic.

Pravá Washingtonia robusta

Pravá Washingtonia filifera

A tady se dostávám k lahůdkám, které toto pravidlo zcela ignorovaly Smile . Tyto Washingtonie už z dálky byly jiné než ty ostatní, ať už kmenem, listy, nebo barvou. Jistě znáte křížence filibustu- která má robustoidní kmen, ale listy filiferní. My jsme objevili i kusy které to měli naopak kmen filifery, ale listy robustoidní. Nebo filiferní listy ale s plstí u střelky, ba naopak... ta variabilita je tak veliká, že si netroufám dělat závěry co je co. Jisté je to a za tím si stojím, že není jen základní robusta, filifera a filibusta ale je ještě minimálně opačný kříženec robusfila (=robusta x filifera... kdežto filibusta= je filifera x robusta) a dokonce se ještě domnívám, že jsou takové "mezistupně", asi jako je to u kříženců Trachycarpus fortunei x (x wagnerianus).
O to je pak komplikovanější určit co je co a zvláště v oblasti Provence, kde je poměr filifer a robust téměř vyrovnaný. Třeba takové Los Angeles je tvořeno z velké části robust- mezidruhové křížení je obtížnější.
Tady jeden příklad. Ze spodu focená Washingtonia robusta:

A hned vedle stojící Washingtonia filibusta:

Zde se dá od pohledu určit, že listy nesou znaky filifery- nemají plsť u střelky, konce listů tolik nepřevisají, barva jemně vyblitá. Ale kmen? Tak tenký? Robustoidní...
Tenký ve skutečnosti tolik nebyl, ve výšce 150 cm měl průměr cca 60 cm- na robustu moc, na filiferu málo.

Tady je srovnání 2 Washingtonií. Měl bych dodat, že je to výsadba v Grasse, alej lemující silnici v centru města. Podle přírůstků jsme odhadli, že palmy vysadili před cca 6. lety, jedna Washi vedle druhé a každá pátá byla odlišná. Měla by to být výsadba Washingtonií robust, ale není.

Rozdíly v zakončení listů:
Washingtonia robusta:

Washingtonia filibusta:

Tady jeden z těch oříšků, robustoidní list, ale bez plsti u střelky (všímavější možná postřehli, že filifery mají střelku velice dlouhou a protáhlou). Proto bych se zrovna tady přiklonil i k robusfile.. Respektive robusta, ale je šmrnclá s filiferou, ne však tak radikálně a nese více znaků robusty, ale robusta to přesto není.

Zde celá palma, pro nás obtížně určujíc druh. Kmen je v tomto případě nepoužitelný, jelikož je rostlý evidentně na plantáži, až v horní půlce neopadaných řapíků je kmen vyrostlý v Grasse. Všímejte si ale tlouštky kmenu, ta je ukázkově robustoidní, ale listy jsou filifery. Ne jen prvotní vzhled, ale i chybějící plsť a dlouhé střelky, barva a tvar listu. Takže filibusta:

Zde ještě vybírám jeden ze základních pozorovatelných rozdílů, barva řapíků.

Washingtonia robusta- výrazně lemované ostny oranžovo-červenou barvou, základ řapíků je do fialovo-červena.

Washingtonia filifera- řapíky bez barvy, pouze čistě zelená, žádné pruhy ani přechody. U některých filifer mohou být ostny na starších listech mírně do tmava. Mladé řapíky jsou ale čistě zelené.

Washingtonia filibusta-o výrazných barvách nemůže být řeč, ale přesto tam pár barev je, hlavně ostny jsou do oranžova a základ řapíku chytá lehký bronz.

A pokud jste si toho něco vzali, poznáte snadno, co je za druhy na těchto fotkách Smile.

Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2797

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Wed Jan 07, 2015 7:29 pm

Moc hezky sepsané, krásně jsem si početl. Z vědeckého hlediska by to chtělo ověřit ještě v jiné oblasti s dostatkem palem obou druhů.
Plsť kolem střelky se ale asi objevuje až u plně rozvinutých listů, ne?
beny

Poèet pøíspìvkù : 891

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Thu Jan 08, 2015 10:24 am

Domnivam se, ze ta plst je na listu uz v momente, kdy se ten list otevre. Neni to totiz typ materialu, ktery by nejak rostl, vznikal nebo se vyvijel, je na listu uz od jeho vzniku.
Co je ale dulezitejsi, ta plst bude vznikat na listech az od urciteho veku palmy. Male semenace jsou hole a myslim si, ze plst bude vznikat az na dospelich listech. Coz je v nasich podminkach na rostlinach v kvetinaci beh na mozna i desitky let, v zemi staci rostline cca 5 let, nez je ve velikosti, kdy tvori dospele listy.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Wed Mar 11, 2015 6:16 pm

Washingtonia robusta po -4,7°C king .

Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Wed Mar 11, 2015 7:50 pm

Ta to, chudinka, schytala. Po loňských zkušenostech jsem nepodlehl jarní euforii a zatím mám venku jen větší Trachýky. U mě bylo - 3°C.
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Wed Mar 11, 2015 8:10 pm

Jo to je březen, v loni se třeba vyvedl a kytky zmrzly až v dubnu Very Happy . Konkrétně u této Washi, není to omrznutí na škodu, listy začaly lehce černat již na zimovišti. Je to robusta, ty mají u mě přes zimování problém. Kdežto o 2 m dále je Washi v květináči původen z Cannes (filibusta) a ta nemá ani špičku listu poškozenou..
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Wed Mar 11, 2015 8:24 pm

Není nad přirozený výběr.
Trochu jsem znejistěl, jestli ta omrzlá Washi není typická ukázka všeho, co jsi před pár dny vyndal ze zimoviště. Vzhledem k těm rozdílům mezi teplotami .....
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Wed Mar 11, 2015 8:40 pm

Jo některé dny to bylo jak na Kvildě Very Happy , po ránu se dalo bruslit, odpoledne na tričko.
Já jsem nevyndal vše, jen takové ty typické zástupce subtropů. Trachýkům (už odrostlejším) takové počasí nevadí- kterému vadí, tak je něco špatně. A pak jen pár zástupců méně odolných rostlin, kterým by spíše ublížil delší pobyt na zimovišti, které je u mě momentálně velmi ledové (kolem +2°C). U některých rostlin bohužel dojde k poškození ranním mrazíkem, ale pořád je to lepší, než dlouhý pobyt v ledovém zimovišti Smile .

Konkrétně většina Washingtonií začala chřadnout, u většiny se objevila v srdíčku plíseň, robustám začali listy i černat. Parajubaei jsem vyndal preventivně, na tak dlouhé zimování v chladu by mohli začít brzy reagovat jako Washingtonie. Prvotní poškození chladem projevuje i rod Sabal..
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Martcin za Thu Mar 19, 2015 9:01 am

Mel bych dotaz. Jak casto a zda vubec je ted na jare treba zalevat palmy v zemi? Zima a dosavadni jaro jsou pomerne hodne suche, ale zase bych to nerad nejak prelil. Krome Washingtonie mi jde i o Datlovnik a Trachyky.
Martcin

Poèet pøíspìvkù : 72

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Thu Mar 19, 2015 6:11 pm

Ahoj, obecně je lepší udržovat substrát mírně vlhký, než vyloženě suchý. Trachýky občas i v zimě v zemi zaleju, zvlášť loňskou zimu, která byla hodně suchá. Letos jsem nezalíval, něco vody v půdě je.
U Washi a datlovky si myslím, že i v těch nejsuších regionech ČR není zima stále tak suchá, aby rostlinám ublížila. Kořeny tahají hodně do hloubky a jílové půdy jen tak nepřeschnou a v pískovém profilu jsou kořeny zase tak hluboko, že si to vodu najdou všude Smile . Můj názor, každopádně si myslím, že občasnou zimní zálivkou jim nijak neublížíš a ani nepřilepšíš.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Fri Mar 27, 2015 1:57 pm

No když sleduju předpovědi, tak jsem rád, že jsem ještě neodzimoval Rolling Eyes . Na Velikonoce sněžení a po ránu -6°C. Na duben sice úplně normální počasí, ale pro Washingtonky nic moc!
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Stanley_51 za Fri Mar 27, 2015 3:21 pm

Rudo, to se vstřebá, vždyť hlásili na Nově teplé velikonoce.
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 336

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Thaedhas za Sat Mar 28, 2015 6:17 am

No právě, na NOVĚ Very Happy Very Happy Very Happy

Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 556

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Mar 28, 2015 11:26 am

Jestli to hlásila Honsová, tím hůř, vždycky je pak opak Very Happy .

..Ale opravdu ani dnešní předpovědi nic moc nezměnily, po větrném a propršeném příštím týdnu se citelně ochladí a kam modely dohlédnou, se to má držet Evil or Very Mad . Vzhledem k tomu, že regulérní zima se nemá kde brát, tak bude "pouze chladno".
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Radim K za Sat Mar 28, 2015 11:26 am

Ale nejen na Nově, dokonce i na Novinkách, tak to už musí být tutovka, ne? Very Happy
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1016

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Stanley_51 za Sat Mar 28, 2015 1:12 pm

Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 336

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Mar 28, 2015 5:32 pm

No mě smích přechází, s touhle předpovědí, budu muset zazimovat i želvu Evil or Very Mad .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Mon Mar 30, 2015 6:40 am

Musím přiznat, že Washingtonky zatím vypadají nejhůře ze všech zimovaných palem. Jak semenáče z Tropiku, tak i větší rostliny, co jsem sehnal na podzim ve výprodejích (i když tam bych to chápal, to jsou kytky z Holandska). Fotky sem raději dávat nebudu. Velikonoce chci věnovat velkému přesazování, tak se snad potom trochu vzpamatují.
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Mon Mar 30, 2015 9:33 am

No já Washingtonie už v garáži zimovat nebudu, letos všechny dostali na zadek, od semenáčů po velké. Nemají rády dlouhý chlad a myslím si, že jim vadí i absence světla. Ve venkovním krytu s nimi problémy nejsou.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Martcin za Mon Mar 30, 2015 12:15 pm

Tak jsem dnes po tydnu zase vratil skleniky nad washi i datla. Aspon se tyden nadechli a ted i pekne vyfoukali:) Ale ta predpoved na velikonoce je vazne studena a nerad bych v noci behal po zahrade.
Martcin

Poèet pøíspìvkù : 72

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Sun Apr 05, 2015 6:35 am

Tak přece jenom vkládám fotku jednoho mého semenáčku. Zimovací teplota 2 až 10 stupňů, byly dva metry od východního okna u kterého stál stůl, na kterém mám přes zimu malé Camelie, které trochu dosvěcuji. Dal jsem je ven v polovině března a jedno ráno je asi lízlo -2,5 stupně....
Hlavně by mě zajímalo, co se to tam klube na svět. Vzhledem k původu semenáče by to mohlo být i něco zajímavého...
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sun Apr 05, 2015 9:41 am

Ahoj Libore,

listy jsou bez života, zkus zatahat za středy, pokud hnijí, měli by jít co nejrychleji ven, aby se tam dostal vzduch a možná palmy ještě i obrazí.
Já na ty teploty moc nevěřím, protože umístit teplotní čidlo tak, aby snímalo reálnou teplotu je někdy umění, takže ono mohlo být mnohonásobně méně, než si sám myslíš No .

To co ti tam roste je druh Šťovíku, my sme tomu říkali Štovík velký/falešný. To vytrhni, roste tomu kůlovitý kořen Very Happy .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Sun Apr 05, 2015 2:57 pm

Jsem si odskočil od přesazování a tady je pěkně živo.
Středy drží u všech nezdravě vyhlížejících rostlin. Některé Washi ale při přesazování nevypadali tak špatně, jak jsem si myslel. Než přešli ty mrazíky, byly kytky relativně v pořádku. Taky to mohlo být suchem, snažil jsem se jim dávat vodu jen po troškách. Když jsem ale dnes vyklepával sadbovače, byl sustrát tak akorát.

Tak šťovík jo? Kůlový kořen má pořádný. Pro jistotu jsem ho přesadil do květináče s nápisem "Bonus Tropik".

Mimochodem zejména ty Waschi byly fantasticky prokořeněné. Po vyklepnutí drželi kořeny tvar sadbovače do nejmenších detailů. Stejně to dnes nestihnu dodělat. Spotřeboval jsem 4 pytle substrátu po 20 litrech a zbývá přesadit 6 Trachýků.....
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Apr 07, 2015 6:19 pm

Letos jsem na listech našel toto, neví někdo co to je?

Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MArtin16 za Tue Apr 07, 2015 7:20 pm

pripomína mi to pavúčie "hniezdo"
MArtin16

Poèet pøíspìvkù : 157

Návrat nahoru Goto down