Rod Washingtonia

Strana 8 z 11 Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Thaedhas za Wed Jul 22, 2015 9:34 am

No, možná. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 556

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Wed Jul 22, 2015 6:44 pm

To by vysvětlovalo, proč je tak bledá Very Happy .
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2797

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Thaedhas za Wed Jul 22, 2015 8:14 pm

Tak já nevím. Very Happy
Chtěl jsem hnojivo na palmy, tak jsem koupil hnojivo na "Palmy a zelené rostliny" s nějakým vylepšovákem co lépe drží vodu v rostlině, prostě nějaký reklamní tah. Very Happy
Rudo, tak poraď, co k ní mám lít. Laughing

Thaedhas
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Wed Jul 22, 2015 9:29 pm

No jo, máš co jsi chtěl Very Happy .

O tom to je, na obalu palma, napsáno tam je Palma, většinou i přijatelná cena za poměrně velké balení, jo to znám cheers . Pak si to koupíš, přečteš si složení a zjistíš, že ta jedna půl litrová lahev, ti vystačí asi tak na 2 zálivky, protože se lijou 4 víčka do konve Shocked , pak si najdeš tim malým písmem obsah NPK a zjistíš čísla 8-6-8 nebo jiné kalibry a už víš, proč je to tak levný a proč to vůbec nefunguje bounce .

Vykašli se na obrázky, na velké nápisy a čti co ta hnojiva obsahují. Čím více číslíček, tím lépe. Ve výsledku i pro tvojí peněženku..

Vhodná jsou krystalická hnojiva od Kristalonu, nebo Horizont teďka dodává na trh celkem dobrý hnojiva. Když sleduješ složení, zjistíš, že hnojivo "Start" a "Gold" mají totožné složení (jde jen o to, že Start je v létě levnější, protože kterej ňouma by kupoval jarní hnojivo v létě, složení nesložení Very Happy..). Pak mam vyhlídlé i jiné kalibry, pokud chci draslík, tak nekoupím plod a květ ale koupím hnojivo na jahody. Zkus ty hnojiva někdy otočit a číst, budeš překvapen bom .
Teďka je třeba vhodné to Gold od Kristalonu, obsahuje stále dost dusíku ale už i dost draslíku, takže podporuje jednak stále růst ale i vyzrávání již narostlé hmoty, takže vyhnojená vegetační hmota zároveň vyzrává. Na konci léta se úplně line do pusy říct, kup si hnojivo Podzim, ale když se začteš, zjistíš, že obsahuje na gram stejně NPK jako hnojivo na jahody, který je cenově úplně jinde..
Dávkování je na obalu, je to doporučené a bezpečné dávkování dle výrobce. Ale mohu potvrdit, že toto dávkování je naprosto dostačující pro menší a pár leté rostliny. Pro velké a starší rostliny je to dávkování nedostačující. Pro hodně staré rostliny ve velkých nádobách je takové dávkování stejně účinné, asi jako to hnojivo na palmy, co teď používáš Laughing Wink .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Thu Jul 23, 2015 6:19 am

Rudo, krásný rozbor, došel jsem ke stejným závěrům...

Snad bych jen doplnil, že větší rostliny zvládají i 10-ti násobné překročení doporučené dávky Kristalonu (k některým rostlinám je to na jaře i 1x doporučováno). Píšu to ne proto, aby to začali všichni přehánět s množstvím hnojiva, ale proto, že pokud někdo nasype do konve o jednu odměrku více, vůbec nic se neděje.
beny

Poèet pøíspìvkù : 891

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Thaedhas za Fri Jul 24, 2015 2:07 pm

A já měl takovou radost, že jsem si koupil 1l hnojiva na palmy za 99 kč. Very Happy
No, tak si budu muset udělat výlet do zahradnictví jenom kvůli hnojivům. Very Happy

Thaedhas
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Fri Jul 24, 2015 9:59 pm

Pokud je ti líto utrácet za hnojiva, tak si dělej vlastní hnojivo. Výborné jsou kvašené slepičáky, jeden kyblík ti bohatě vystačí na celé léto a celou zahradu. Méně agresivní jsou koňský koblížky nebo kravský lejno, jedna dávka na jeden kýbl vody, aspoň měsíc odležený.

No a pak si můžeš kdykoliv odskočit do konve, naředit vodou a máš naprosto bezpečné hnojivo v koncentraci, kterou nemůžeš nic přehnojit.
Loni jsme moč testovali na rajčatech, a kam se hrabe kristalon!!
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Sun Jul 26, 2015 1:50 pm

Přidávám svého "kudrnáče" z nových přírůstků a svoji jedinou Waschi, která bez problémů přežila zimu v zimní zahradě.

beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Martcin za Tue Jul 28, 2015 11:56 am

Tak moje draha polovicka mi palmy zalila chlorovanou vodou z bazenu! Nevim co ji to napadlo. Trava kolem nich krapet zezloutla tak se desim co na to palmy! A ze vodou nesetrila Sad ke kazde 30l. Parada! Evil or Very Mad
Martcin

Poèet pøíspìvkù : 72

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Jul 28, 2015 6:22 pm

No, neměla by to být úplná tragédie, v letních letoviskách rostou palmy také bezprostředně u bazénů a kde kdo tu bazénovou vodu k nim leje Smile .
Můžeš rostliny prolít větším množstvím vody, myslím, že to rostliny ani nepoznají Wink .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Tue Jul 28, 2015 7:54 pm

Ono tam toho chloru zase tolik není. To jsou obvykle bludy bazénářských firem. Nejhorší stavy bývají u bazénů se solinátorem bez automatiky.
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Mon Aug 10, 2015 10:37 pm

Jak vám šlape palmová sezóna pěstitelé? Nikdo ani nedutá...

Má Washi si letos užívá Californského klimatu, sucho a vedro, to jí moc vyhovuje I love you . Letos má na kontě 10 nových listů, extra velikost jako vždy, to nejsou vějíře, ale lopaty. Pár nejpoškozenější listů jsem musel odstřihnout, tak z tohoto úhlu vypadá vzdušnější.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Aug 11, 2015 7:02 pm

Tak jsem se přepočítal, Washingtonka otvírá 13 letošní list Smile .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Fri Aug 14, 2015 9:14 am

Rudolf M napsal:Tak jsem se přepočítal, Washingtonka otvírá 13 letošní list Smile .

Gratuluji, mě nejvíc listů udělal největší tracháč s délkou řapíků v průměru 70 cm.
Pak se činí Yucca Recurvifolia, kde letošní odnože jsou vysoké až 80 cm.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 120

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Fri Aug 14, 2015 10:02 am

Moje poškozené Waschi se vzpamatovávají zatraceně pomalu, skoro by se dalo říct, že stagnují.

Takže gratuluji všem k velkým přírůstkům. Moje nové rostliny se teprve rozjíždí.
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Fri Aug 14, 2015 10:30 am

Nevypadají vůbec dobře, hlavně ty kmeny, jsou velmi špatně zapěstované. Jde vidět, že od mala znaly jen skleník, takže ještě spolu s tím špatným přežitím zimy tu jsou 2 zásadní faktory, díky kterým porostou tyto palmy minimálně první 2 roky enormně pomalu. Myslím, že všechny Washingtoniky od Jirky, ti tyto Washi velmi brzy přerostou, tyto to možná ani nerozchodí.

Mám zkušenost, že jakmile se takto neaklimatizovaná palma výrazně nespraví během 1 roku, nepřežije ani zimu se správným zimováním Rolling Eyes .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Martin Toman za Sun Aug 16, 2015 11:27 am

U mě aktuálně takto.....

Martin Toman

Poèet pøíspìvkù : 78

http://jihoceskybanan.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Martcin za Thu Sep 03, 2015 6:46 am

Tak tady je moje kraska. Rapiky se v prubehu roku vratily na spravnou delku. Vejire po prvnich trech listech zmensili svoji velikost o 10% z 60 na 54 cm, ale posledni listy uz zase atakuji 60cm velikost. Ted rozviji svuj devaty list. Ikdyz jeste neni uplne finale, myslim ze uz to moc nenaroste. Celkova vyska z lonskych 135 poskocila na 150cm. Coz neni uplne extra ale aspon neco. Prestoze byla po zime zcela bez poskozeni, asi pod zemi probehla nejaka krize. Proto chvili ty kratsi rapiky a mensi listy. Celkove mereni a udaje necham az na zaver sezony.

Martcin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Radim K za Fri Sep 04, 2015 10:59 pm

Martine, vypadá bezvadně Smile.

Mě po letošním hrozném zimování, kdy odešla půlka washingtonek a ostatní se doteď probírají, konečně začíná dělat radost tato Washi:

Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1016

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Martcin za Tue Sep 08, 2015 12:28 pm

Moc pekna! Pujde do zeme? By si to uz zaslouzila Wink
Martcin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Sep 26, 2015 9:16 pm

Botanická Troja, má u kaktusovovo-yucco-agávo zákoutí i dvě Washingtonie robusty, jediný případ divokého stylu pěstování v nádobě, co znám, krása Cool .

Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Sat Oct 03, 2015 5:50 pm

Mám takový dotaz, chystám se příští rok vysadit do země Filiferu, cca metr kmen.. Je fakt, že je vůči Robustě pro naše podmínky doporučovanější a odolnost je podobná kanárovi??
Ještě mám dotaz, zda má filifera a datlovník stejné nároky na světlo během zimování jako trachýk, tzn. třeba 50% světla...Díky za info.

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 417

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Oct 03, 2015 6:14 pm

Myslíš, že je doporučovanější? Odolnostně je na tom o cca 1°C lépe, než robusta, tzn, že listy omrzají při teplotě kolem -5°C.
Filifera je výrazně suchomilnější, nicméně se prokázalo, že i ve vlhkém klimatu prosperuje, respektive se neprokázal opak. S kanárem se to dá srovnat, i když kanárovy dokážou přežít listy i mnohem nižší teploty, ale celková odolnost je prakticky stejná. Co aspoň já mohu poreferovat, tak ve stejném krytu Washi a kanár, zimované ve stejných teplotách a světle, tak Washi má každoročně značně nahnilé srdíčko, kanár bez nejmenšího poškození. Takže odolnostně je na tom lépe kanár.
Co se týče světla, tak záleží na věci. Při 0 až 5°C světlo nemusí mít žádná palma. Jenže pokud jde o zimní kryt u palmy v zemi, tak se teploty rychle střídají, poslední roky není problém mít na Vánoce +15°C, to pak světlo v krytu být musí, jinak na sebe plísně nenechají dlouho čekat. U zimování někde v nevytápěné budově, kde nedochází ke kolísání teplot, záleží jednak na délce zimování (5 měsíců je zimování pro Washi při 5°C a tmě až přes příliš) a pak na druhu palmy. Ale u datlovníku jsem nikdy neměl problém, aby po 4 měsících v garáži, měl nějaké problémy. Za to třeba Butie chytá pravidelně plíseň, Washi jsou na pokraji vyhnití, Trachy bez nejmenšího problému. Je to prostě druh od druhu.
Já řadim datlovník a Washi k náročnějším subtropickým palmám, pro zimování u nás a kryt by měl být zásadně světlý už jen třeba proto, že když se v zimě rozsvítí sluníčko, že se kryt zahřeje- samozřejmě v rozumné míře. Pro Washingtonku, která to dlouhé zimování moc nedává, je to příjemné spestření dlouhé zimy Cool .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Sat Oct 03, 2015 6:25 pm

ok, díky za info, chci tu Filiferu kvůli tlustějšímu kmenu, chci ji použít spíše jako takový exotický keř s velikou a širokou korunou....

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 417

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Oct 03, 2015 7:30 pm

Exotický keř jo? Very Happy Tak to držím palce lol! .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 8 z 11 Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru

Povolení tohoto fóra: