Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

+5
Thaedhas
janci
Radim K
radeku
Rudolf M
9 posters

Strana 4 z 4 Previous  1, 2, 3, 4

Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Rudolf M Sun May 28, 2017 10:11 pm

Škoda, v tebe jsem trochu doufal Smile . Nevadí, v nejhorším máme 4 různé samce fortuneie, jen mne napadlo to využít i tady.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Martinn Mon May 29, 2017 7:33 am

Radeku měl samca wagnera!Rudo kdybys měl cestu do Brna tak dej dopředu vědět mohl bych ti věnovat semena fortuneiů a wagnerianuse!Wagner je sice opylovanej jen fortuneiem,ale to nevadí.

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Rudolf M Mon May 29, 2017 9:32 pm

Radeku se nehlásí Smile , díky za nabídku, pokud se cesta naskytne, tak dám vědět Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro beny Wed Oct 10, 2018 10:08 am

Wagner Pavlína
počet nových listů: 2(2017), 5(2018)
obvod kmene u země: 37(2017), 45(2018)
obvod kmene -10 cm: 23(2017), 29(2018)
výška kmene: 22(2017), 31(2018)
celková výška: 71(2017), 92(2018)
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Tom78 Thu Feb 11, 2021 5:54 am

Zdar,může mi někdo říct kdo máte zkušenost ohledně omrzání listu Wagnera,při jaké teplotě začne list omrzat?Viděl jsem jedno video na YouTube kde pán (ze severní morava) co má v zemi - zimuje jak říká 78 rostlin Very Happy že už při -8st začíná list u této palmy omrzat.Myslím palmu v zemi.Když jsem bral wagner.u p.Molkové,tak tehda říkala,že do -8 v květináči že dá,ale nevím teda po jakou dobu :DZajímá mě teda pouze hodnoty pro palmy v zemi.Dík

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 344
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Rudolf M Fri Feb 12, 2021 12:54 am

Z předloňského nechtěného pokusu, kdy nám šlehlo na dvoře -15°C (pod -12°C bylo 8 hodin) a druhou noc ještě repete s -13°C mohu říct, že odolnost se rovná fortunei, s tím, že mezi fortunei byly velké rozdíly v poškození listů. Wágner dopadl jako nehorší fortunei, tedy že cca 70% listů přišlo pryč.
Jinak si wágner prošel nesčetněkrát -10°C u nás a vždy bez poškození. A ještě jedno melodrama, v zimě 2012, kdy jsme tu měli zatím nejsilnější zimu jakou pamatuju, holomrazy s -20°C, nám tento wágner přežil v krytu bez vytápění.
Taky to může být kus od kusu, taky to může být umístěním palmy. Třeba trachýky co máme v sadu, kde není mikroklima, se poškodí mnohem snáž.
A v nádobě vydrží palma i -15°C, pokud je dost sněhu a mrzne jen jednu noc Very Happy . Je to tedy údaj naprosto o ničem, pokud se to zase nerozvede do trapných detailů. Například pokud by mrzlo týden a každou noc klesaly teploty na -5/-8°C, tak se s palmou můžeš rozloučit. Ale pokud někdo zapomněl palmu na podzim uklidit, strčil jí k baráku, šlehlo -8°C, palma přežila a teď to bere jako zlomové číslo. Tak mu asi ještě nezmrlo dost palem Wink .
Říká se že palmy v květináči se mají nechávat max do -5°C, tohle číslo je bezpečné z mnoha důvodů, hlavně proto, že je univerzální a vztahuje se jen na mírné jarní a podzimní mrazíky, kdy nestihne nádoba promrznout (-8 je už třeba spíše zimní teplota), tedy že v roční době, kdy je tato teplota je slunce pořád dost silné, aby stihlo zmírnit případné škody. Pravda je někdy mezi, pokud necháš palmu v teplotě -5°C moc dlouho, třeba zimní inverze, kdy mrzne den noc, tak jí spolehlivě zahubí i -3°C.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Tom78 Fri Feb 12, 2021 5:11 am

Rudo,moc díky za informace,palmy v květináčích jsem nikdy nějak mrazem netrápil,jen třeba noc,dvě a to byl mráz slabí...Ted jsem se ptal jen tak nějak proto,že se údaje na toto téma různě rozcházejí a osobně nemám zkušenost.Tomu co jsi psal rozumím,no a vaše cenné zkušenosti,díky za ně.
Jak už jsem psal,mám letos premiéru v zimování... :Da dva wagner.mám v zemi.Jsou ve skleníkách,topení zapíná při -7st vypne -3st s tím že dojede teplota po vypnutí nýní v -10st mrazech k 0st(olej radiátor s větráčkem)A docela pomalu se navrací teplota zpět. Užívám si to,zatím nadšení a zábava v zimování,skleníky fungujou nad očekávání..Přes den mě překvapilo,že třeba včera den byl kolem -7,-8st sněží, fouká ,sem tam světleji,ale slunko se neprodralo přes mraky a i tak bylo v krytech +5,tak pořád sleduju teploty a vývoj-baví mě to. :DAkorát ted nevím když je ted počasí jaké je a jak dlouho bude trvat arktida Very Happy tak jak dlouho snesou noci v mrazech.Přes den je to v pohodě.. Tak jestli jim jestě přidat přes noc teplotu,nebo jestli je to ok,když se přes den trochu ohřejou.A až začne vylézat slunko,dle předpovědi tak to poletí nahoru rychle mráz nemráz,však víš...tak to aby jsem je jezdil větrat.. :DRudo, díky moc.

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 344
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro beny Sun Nov 28, 2021 8:25 am

T.f.w. "Pavlína", září 2021.
Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 DSC-0037
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Tom78 Fri Apr 08, 2022 9:41 am

Tak jsem včera zjistil,že jeden z mojich (cca 120cm  50 kmen) wagnerů nasadil na květ pro mě premiéra Very Happy kvetení jsem ještě nečekal...zdá se mi na to ještě malý,tak už není. Cool

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 344
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Rudolf M Fri Apr 08, 2022 10:41 am

Tak už je to velkej kluk! sunny

Kvetení se u fortuneiů projevuje zhruba od těch 50 cm, palmy co mají menší roční přírustky mohou ironicky vykvést v menší velikosti, protože jsou prostě už zralejší. Třeba první kvetení u mého rozevlátého itala proběhlo až ve velikosti kmene, nechci kecat, ale měl rozhodně přes 1 m, myslím si že měl dokonce kolem 140 cm. Dříve to nejspíš nebylo fyzicky možné, protože dělá laty dlouhé až 1 m. To wágneři mají květy přisedlejší, většinou 40-50 cm.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Tom78 Sat Apr 09, 2022 8:41 am

Wagneri mám od p.Molkové,sázeno duben 2020 kmen měly cca 25-30cm a docela tenké,teď mají skoro necelých 50cm a nakynuly dost kmeny,dobře rostou a to květní pozdro Very Happy Až na to ožralé počasí,dnes ráno v 8hod. +9st za hodinku +3 a s deštěm trapný bílý bordel...jako by sněh.vločky Evil or Very Mad

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 344
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Tom78 Sun May 22, 2022 5:54 pm

Zdar,v zimě mi nakapal kondenzát v polykarb.budce přímo do středu wágnera a určitě to zmrzlo teď mi rostou listy pěkné zničené,koukám do středu palmy a nevypadá to,že to jen tak přejde je tam tada i zelená +lehká plíseň,nějaká oschlina nebo tak něco.je třeba to něčím stříknout/ošetřit nebo si toho nevšímat?Nějaké zkušenosti někdo? Jinak vyhodil 6 pouzder a kvete teda nádherně.Mrzí mě to,dám si větší pozor příště.

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 344
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Rudolf M Mon May 23, 2022 5:53 pm

Tom78 napsal:Zdar,v zimě mi nakapal kondenzát v polykarb.budce přímo do středu wágnera a určitě to zmrzlo teď mi rostou listy pěkné zničené,koukám do středu palmy a nevypadá to,že to jen tak přejde je tam tada i zelená +lehká plíseň,nějaká oschlina nebo tak něco.je třeba to něčím stříknout/ošetřit  nebo si toho nevšímat?Nějaké zkušenosti někdo? Jinak vyhodil 6 pouzder a kvete teda nádherně.Mrzí mě to,dám si větší pozor příště.
Ta ironie je, že kdyby si ho nezimoval vůbec, 100 x na něj nasněžilo a 100x to rozmrzlo, neměl by ani škrábnutí Smile .
Problém je v tom polykarbonátu, uťuchmaný vzduch. Kondenzát=zapaření, vadí i krátkodobě. Řešení je, nonstop větrat, nebo zastínit kryty například při mrazivém a slunečném počasí.
Aktuálně toho už moc nezmůžeš, teď už by měla plíseň být pouze na odrůstající hmotě. Musí odrůst sama. Vlastně se docela divím, že máš ty listy ještě v srdíčku, letošní jaro roste palmám jeden list za druhým. Pokud ale středové listy rostou, bude vše v pohodě, 3-4 listy budou hnusný a pak už dobrý.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Tom78 Mon May 23, 2022 7:38 pm

Jj ,ale musím říct,že letos jsem měl otevřené kryty standardně pořád,až když hlásili mráz -10 cca tak jsem zavíral,no potkalo se to blbě.Minulý rok jsem měl uvnitř z igelitu udělané šikminy ve stropu a pěkně to stékalo na bok,nebyl problém.Budky šikmá střecha super,ale mě se s tím nechtělo drbat,letos jsem to podcenil.No stačilo málo a bylo.
Střed drží dobře.I tady je docela dobré počasí,růst znatelný,takže paráda.Z chyby jsem se poučil.
Jinak dík.

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 344
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Tom78 Sat Jul 16, 2022 8:21 am

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Img_2020
Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Img_2021
Wagoši-sadba duben 2020 výška 95cm červenec 2022 cca 145cm

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 344
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro beny Thu Aug 25, 2022 5:35 am

Srpen 2022. "Pavlína"
Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 DSC-0015
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Tom78 Fri Aug 26, 2022 8:58 am

Pěkné a ten trubač v pozadí,parádní..

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 344
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro beny Fri Aug 26, 2022 12:44 pm

Je parádní, ale strašně odnožuje. Celou sezónu vylézají ze štěrku výhony (mulčovací plachtu zcela ignoruje). Podlezl i pod chodníčkem, vylézá v trávníku a blíži se k dalším záhonům. Letos jsem kolem wagnera dosypal asi 30 koleček kompostu a 30 koleček ornice. Dal novou plachtu a nový štěrk. Doufal jsem že by mohl být 2 roky klid, než to proroste. Už ale leze z nového štěrku. Crying or Very sad
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Martinn Sat Aug 05, 2023 10:10 am

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Img_2051
Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Img_2052
Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Img_2053

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Martinn Sat Aug 05, 2023 10:10 am

Wagnerianus a jeho potomci.

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro beny Mon Oct 02, 2023 7:12 am

Srpen 2023. "Pavlína" v kompozici.
Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 DSC-0010
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus - Stránka 4 Empty Re: Trachycarpus fortunei var. Wagnerianus

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 4 Previous  1, 2, 3, 4

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru