Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zahradní jezírka

+2
Rudolf M
JardaD
6 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Zahradní jezírka Empty Zahradní jezírka

Příspěvek pro JardaD Wed Apr 23, 2014 5:41 pm

Začal jsem kopat zahradní jezero ... no dobře tak jezírko. Máte nějaké tipy/rady čeho se vyvarovat? Hodlám k tomu rovnou "přilepit" rašeliniště na celoroční pěstování masožravek.
Ještě nevím jak velké to jezírko bude, to až podle toho kdy mě přestane bavit kopání nebo mě zastaví skála nebo tak něco. Záměrně jsem ještě nekoupil folii. Tu koupím až podle toho jakou jámu vykopu. Ale do hloubky alespoň metr (raději víc) ať mi v něm mohou přezimovat ryby.

Zahradní jezírka IMG_7132

JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 44
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Rudolf M Wed Apr 23, 2014 7:20 pm

Takhle ta fotka vypadá, jako vyfocená někde v Thajsku Shocked , ten kmen třešně (předpokládám) je kmen tropické palmy, to kolečko je taky jako z jinýho světa a záhon z mulčovačky a všude ty kameny, je to fakt pěkný! Smile

Jo jezírko je fajn, my máme plasťáka, napustil sem tam vodu, zasadil asi 6 druhů kytek včetně leknínu a nestaram se Smile, je samoudržovací, dokonce i voda je křišťálově čistá Smile . K tomu asi moc neporadím Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro JardaD Wed Apr 23, 2014 7:23 pm

Kameny se mi ještě budou hodit na vodopád co tam plánuji udělat. Jinak ten strom neni třešeň ale cedr  Wink 
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 44
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Rudolf M Wed Apr 23, 2014 7:40 pm

No prosim, ještě ty palmy a banány a Thajsko jak vyšité Very Happy.

Já tedy nechci práskat, ale Martas má dokonalý jezírkový svět, má to napojené na bio filtraci, má to plné zvěře, ryb, ptactva, rostliny. Naprosto fantastický ekosystém, doufám že se nebude zlobit, ale vložím jednoho opeřence co jsem u něj vyfotil, škoda že pršelo, i tak to byla podívaná!
Zahradní jezírka DSCF8737
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro anina Sat Apr 26, 2014 6:30 pm

taky se pochválím s naším jezírkem Laughing ,zatím je ve stavu očisty,ale přípravek moc nepůsobí scratch ale rybičkám se tam líbí a lekníny rostou drunken 
Zahradní jezírka P4260846
Zahradní jezírka P4260847
anina
anina

Poèet pøíspìvkù : 102
Join date : 11. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro JardaD Sun May 04, 2014 7:58 pm

Pěkné. Z čeho to jezero je? Vybetonované? Spíš než chemie by asi pomohlo víc rostlin. Až se ty lekníny rozrostou, vytáhnou z vody živiny a zastíní hladinu, tak se voda vyčistí.  Wink 
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 44
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Radim K Wed May 21, 2014 9:30 pm

Já mám soustavu dvou jezírek, ale vodní rostliny trošky všechno přerostly Very Happy. Zato voda je v tom zarostlém krásně čisťoučká.

Zahradní jezírka DSCF3857

Zahradní jezírka DSCF3858
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro anina Sat May 24, 2014 5:50 pm

Jardo dík,jo je to vybetonované Smile Byly tam už tak obrovské lekníny,že nám lezly po chodníku,tak jsem je vyhodila a jsou tam mini leknínky a ty asi nebudou na zastínění stačit.Rolling Eyes No musím něco vymyslet,aby se nám rybky neuvařily Razz
anina
anina

Poèet pøíspìvkù : 102
Join date : 11. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro anina Sun Jun 22, 2014 12:25 pm

První nesmělý kvítek Very Happy 
Zahradní jezírka P6221309
Zahradní jezírka P6221310
anina
anina

Poèet pøíspìvkù : 102
Join date : 11. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro beny Fri Nov 07, 2014 5:56 pm

Jsem se teď jezírkám po tři roky intenzivně věnoval. Objel jsem kde co, seznámil se s fůrou lidí, spatřil různé filtrace i kompletní realizace. Nakonec jsem u sebe po druhé přestavbě jezírka stejně došel k názoru, že je to malé a není to ono. Ryby ale žijou (přešel jsem postupně na jesetery a pro ty je jezírko malé a mělké), lekníny kvetou, tak to musí chvilku vydržet.

Původní jezírko:
Zahradní jezírka DSC_0065

Přestavba:
Zahradní jezírka DSC_0154  Zahradní jezírka DSC_0162  Zahradní jezírka DSC_0166
 
A je napuštěno:
Zahradní jezírka DSC_0171  Zahradní jezírka Fotografie0093  Zahradní jezírka Fotografie0102
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro beny Sun Apr 05, 2015 6:53 am

Po třech letech od poslední rekonstrukce jsem letos na jaře provedl úklid jezírka, přesazení leknínů a malou úpravu filtrace. Samozřejmě jsem zase, jako vždy, končil za tmy...
Zahradní jezírka DSC_0017  Zahradní jezírka DSC_0014  Zahradní jezírka DSC_0020
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Martinn Sun Apr 05, 2015 8:05 am

Pěkné jezírko!

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Rudolf M Sun Apr 05, 2015 9:49 am

Vypadá to tedy moc pěkně Cool .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro beny Mon Apr 06, 2015 6:03 am

Když už se tu chlubím, tak ať je tu všechno. Přidávám obrázek nového filtračního zařízení.
Zahradní jezírka DSC_0038  Zahradní jezírka DSC_0037
Za světla to po vyčištění vypadá takhle. Voda není ještě úplně projasněná, trvá tak 3 až 4 týdny než naplno naběhne biologická filtrace.
Zahradní jezírka DSC_0036
A ještě při nočním osvětlení.
Zahradní jezírka DSC_0043  Zahradní jezírka DSC_0042
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Radim K Mon Apr 06, 2015 5:35 pm

Moc hezký jezírko Libore Smile . Všiml jsem si ho až teď, ty fotky z listopadu jsem neviděl scratch .
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro beny Mon Apr 06, 2015 8:12 pm

Děkuji Radime, doufám, že už ho brzy uvidíte naživo...
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Rudolf M Mon Apr 06, 2015 8:29 pm

No když vidím to filtrační zařízení, tak si připadám jak žabař! Smile

Máš to vymakané a vypadá to suprově! Návštěvu si naplánujeme určitě, jsem zvědavý na Tvou zahradu Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Radim K Wed Apr 08, 2015 6:40 pm

beny napsal:Děkuji Radime, doufám, že už ho brzy uvidíte naživo...

Beny, taky doufám a už se těším Exclamation Smile .

A to filtrační zařízení mi teda taky vyrazilo dech Very Happy.
Měl jsem na minulé zahradě objemově o něco málo menší jezírko a chtěl jsem ho jako "nejmenší koupací jezírko na světě" Very Happy . Napadlo mě to ze dne na den. Když jsem dělal záhon na borůvky, tak jsem se rozhodl, že tam udělám místo toho jezírko Laughing . Ten den bylo vykopáno a další den přišla folie Very Happy. Vysadil jsem tam rostliny a opravdu 3 roky byla voda perfektní, krásná, bez problémů. 4. rok byl už s čistotou trochu problém, voda byla zelenější, ale pořád to šlo.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro JardaD Thu Apr 09, 2015 11:45 am

Ahoj Beny. Stejne jako Radimovi mi ty tve lonske fotky nejak utekly. Nove jezero vypada suprove a ta filtrace me uplne omracila. Jaky je objem jezera, ze si na to nasadil takovyhle kalibr? U me se vykopove prace o velikonocich trochu pohnuli kupredu oproti tomu jak si to videl. Tak zacinam vybirat matetial (folie, geotextilie,...) Dalsi na rade bude filtrace. Proto by me zajimalo na jaky objem si nasadil takovehle "kyble". Very Happy
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 44
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro beny Thu Apr 09, 2015 8:14 pm

Jak už jsem psal, nějakou dobu jsem se jezírkům dost věnoval. Po první velké přestavbě, je celkový obsah do 8 kubíků (plocha hladiny cca 6 x 2 metry). Rád bych ten objem ale časem zvětšil. Vzhledem k finanční náročnosti jsem nakonec ustoupil od plošného rozšíření (mám nahoře po obvodu bohatě proarmovaný prstenec ze ztraceného bednění). Další rozšíření bude tedy jen do hloubky s úpravou filtrace na gravitační zapojení (gula ve dně). Víc už prostě nedám (a tím se budu asi muset vzdát myšlenek na chov veslonosů).

Současná sestava filtrace je štěrbinový filtr Budget II. a dvě nádrže na vodu po 300 litrech. V první nádrži je bioakvacit (molitan) a v druhé biokuličky probublávané vzduchem. Bývala by se mě tam ještě líbila třetí nádrž s japonskou rohoží matala, ale už se nevešla.

Systém je zapojen čerpadlově (celkově tedy čerpám do výšky cca 80 cm nad hladinu), před čerpadlem je rozdělovač k dnovému sání a ke skimeru. Před štěrbinovou filtrací je UV lampa 24W. Propojení je realizováno jezírkovými hadicemi 40 a 50 mm (dnes bych řešil minimáně 50 mm). Výstup z filtrace KG 110.
Vycházel jsem z teorie, že objemu není nikdy dost. Voda se po zimě začala nádherně čistit, i když, (vzhledem k teplotě) ještě správně nenaběhla biologické filtrace. Použité čerpadlo je trochu poddimenzované (Jebao 8500m3/hod), stejně jako vzduchovací motor(OSAGA LK 35).

Tato sestava je mnohem finančně příznivější a účinější, než srovnatelné filtrace na trhu. Nejsem si jen jist kvalitou a životností plastových nádrží na vodu (správně by se měli použít svařované nádrže z tlustého PP). Ale jednu nádrž na vodu 300 litrů jsem v Horn... koupil za 890,-. Nádrž z PP o podobném obsahu by vyšla kolem 5.000,-. Pro jistotu chci ještě do jezírka dodělat čidlo hladiny, které by při poklesu vypnulo motor filtrace.

Základ je mechanická předfiltrace (v účinnosti a ceně to jde za sebou: vortex /odstředivka/, štěrbinový filtr, bubnový filtr). Pak jsou nádrže na biologickou filtraci (čím větší, tím méně často se musí čistit - loni jsem nečistil ani jednou, až na podzim - 1x 300 litrů).

Jardo, pro tebe by bylo asi nejvhodnější zajet do Tachlovic (jezírka Oaze). Přes jezírka je tam nějaký Martin Hrkal (známe se hlavně přes email a zahrádkářské fórum, ale viděli jsme se i naživo), který tomu dost rozumí. Filtrace Oaze jsou velice vymakaný, ale velice drahý (ale taky menší). Já jezírkovou techniku beru hlavně od Banáta (Hněvotín u Olomouce), neb se tam často pohybuji.

Mají tam kvalitní fólie, v Tachlovicích, (ber minimálně 1 mm). Textílie pod to stačí 200g (pokud bys vymazal stěny betonem není nutná) nebo starý silonový koberec. Já tenkrát koupil u nich fólii v kuse (neb jsem nedůvěřoval svarům) a dnes si drbu hlavu. Rozhodně doporučuji nechat si svařit na místě!!!!
Geotextílie (Arabeva) se dá koupit v každých stavebninách v různé gramáží (obvykle 100 až 800 gramů). 800 gramů se používá na jezírka vyrubaná ve skále, běžně stačí 200 až 300 gramů). Moc bych neřešil mělčiny, stačí police na rostliny a hned co nejvíc do hloubky...

Ještě zdůrazňuji, že mám jezírko na chov jeseterů, kteří dávají přednost čisté vodě. Pokud se někdo spokojí s karásky, lze filtraci dost ožulit....

Když by byl zájem, mohu nafotit detaily nebo rozpis materiálu.....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Rudolf M Thu Apr 09, 2015 9:57 pm

Vyčerpávající popis lol! , sice jsem vůbec nerozuměl co jsi napsal, ale rád sem si to přečetl Smile .

Jelikož jsem se o to nikdy hlouběji nezajímal, zní mi takový popis složitě, ale věřím, že to vlastně ani složité není Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro JardaD Thu Apr 09, 2015 10:28 pm

Paradni popis Beny. Ted vidim, ze jsme meli sednout u pivka/kafe a probrat jezirka dukladne. Tak az budes mit zase cestu kolem a trochu vic casu ... Smile

Ja jsem popravde jeste nezkousel spocitat jak velkou diru mam vykopanou(jeste neni finalni), takze nevim na kolik dimenzovat filtraci, ale rozhodne spadam do te kategorie "karasu" takze u me nebude filtrace tak zasadni. Navic jak si videl bude jezirko vetsinu dne ve stinu, takze pro rasy nic moc (a pro ostatni kytky bohuzel taky ne). Na filtrace oase jsem koukal a docetl se v podstate to co si psal. Ovsem ta cena ... Alternativa za pristupnejsi cenu mi pripada byt neco takovehleho: http://eshop.jezirkabanat.cz/product/pontec-pondopress-15000:3382/

Co se ti nelibi na folii v kuse? To jsem totiz presne planoval. Za prve kvuli neduvere ke svarum a za druhe proto, ze si proste koupim folii a zbytek udelam sam aniz by mi to nekdo musel svarovat. Pocitam s tim, ze jak bude dira clenita tak bude folie na spouste mist "prebyvat". To je ten duvod proc si drbes hlavu nebo je v tom jeste nejaky dalsi zadrhel?

Melciny uplne vypustit nechci. Rad bych si bud nekde na strane udelal raseliniste na masozravky, nebo pripadne "masozravkovy ostruvek". Ackoliv na ostruvek uz jsem trochu pozapomnel pri kopani, takze asi spis melcina na kraji.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 44
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro beny Fri Apr 10, 2015 5:46 am

No Jardo k tvým otázkám. Právě tlakovou filtraci Filtoclear 11000 jsem tam dvě sezóny měl (první rok samotnou a druhý už s jednou "bednou"). Sočástí je 9W UV lampa, stála tehdy kolem 11.000,- (a teď leží ve sklepě). Kupoval jsem to (spolu s plachtou fólie) 8 x 4 metry v Tachlovicích u Hrkala. Trochu mě to rozmlouval a navrhoval, když už chci tlakovku, Oase Filtoclear 30000 (17.000,-). To jsem ale tvrdil, že budu mít v jezírku jen lekníny. Proto jsem potom začal přidávat bedny.

S plachtou v celku se dělá docela dobře (mimochodem rozměr 8 x 4 metry se ještě tak tak dá unést v jednom člověku), když je nová je nádherně vláčná. Problém jsou právě ty záhyby (čím složitější tvar, tím je to horší). Drží se tam kal, řasy a mohou se tam "zaseknout" rybičky (neumí couvat). Právě jsem přišel o jednoho šubunkina, který se vecpal do mezery mezi dvě nádoby na rostliny. Já nepředpokládal, že by se tam nějaká rybička mohla vejít, tak jsem druhou stranu zaskládal kameny. Přišel jsem na něho (asi) hned druhý den, ale už bylo pozdě.
Je to ale nejlevnější řešení a uděláš si to sám. Svařování na místě je ale rozhodně lepší, zejména pokud budeš mít na dně gulu na udtah nečistot. Teď tam mám jen sací koš od Oase (a čerpadlo u břehu jezírka kvůli ovládání rozdělovače) a není to úplně ono.
Jiný zádrhel v podstatě není (potřeboval bych ji o 20 cm širší). Bral jsem rozměr přesně na míru a je lepší mít víc rezervu.

Kombinaci jezírka s rašeliništěm nedoporučuji, dochází ke splavování rašeliny do jezírka. Co chodím na masožravkářské fórum, tak se to jednoznačně nedoporučuje. Lze to řešit třeba plovoucím ostrůvkem s masožravkami.

Princip filtrace je opravdu jednoduchý. První je mechanické předčištění (síto na velké kusy řas odumřelé průchodem přes UV lampu - vhodná je proto před filtrem, listí, atd). Za tím je nádrž s jemnější fitrací a sedimentací kalů (obvykle kostky molitanu v pytlích). Takových nádrží může být několik za sebou s různými materiály. Poslední je obvykle nádrž s plovoucími elementy, které se probublávají vzduchem. Odtud odtéká voda samospádem zpět do jezírka.
Zapojení těchto nádrží je buď čerpadlové (už se tolik nedoporučuje, je náročnější na spotřebu, ale jednoduší na montáž), kdy se voda z jezírka vytlačí do nejvyšší nádrže a voda pak samospádem protéká všechny nádrže.
Druhé je gravitační. Jezírko je propojeno (gula ve dně) se sérií nádrží silnějším potrubím (KG 110). Ve všech nádržích je tedy stejná hladina jako v jezírku. Z poslední nádrže vytéká voda do prohlubně (stačí o několik decimetrů méně, než je hladina) v které je čerpadlo, které žene vodu zpět do jezírka. Nebo jinak vysvětleno. Z poslední nádrže se čerpadlem odsává voda, které se doplňuje nátokem silného potrubí z jezírka, čímž je zajištěn koloběh vody.

Nejlevnějším řešením je sestavit několik beden za sebou (viděl jsem i plastové popelnice). V první se dávají tzv. kartáče (mechenická předfiltrace) v dalších pak materiál dle fantazie zhotovitele. Záleží ale na prostorových možnostech.
Tlakové filtry jsou sice malé, ale méně účinné a musí se tam použít ještě silnější čerpadlo (vzhledem k tomu, že systém musí jet nepřetržitě celou sezónu jsou Waty nejdůležitější kritérium). Cca po pěti letech by se měli vyměnit vnitřní houby a každé 2 roky UV lampa.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro beny Tue Apr 28, 2015 7:18 am

Voda se už trochu ohřála, začínají růst lekníny.
Zahradní jezírka DSC_0130
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Martinn Tue Apr 28, 2015 8:49 am

Pěkné!

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Zahradní jezírka Empty Re: Zahradní jezírka

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru