Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Olea europaea - olivovník evropský

+12
RadekS
jaro
Radim K
Rudolf M
beny
mejdlo
Martinn
Stanley_51
Thaedhas
Diana Jerem
anina
dahe
16 posters

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro jaro Tue Oct 30, 2018 8:03 pm

Radku, môžem sa spýtať aké topitko používaš a koľko m3 celkovo vykurujes? Máš nastavený termostat na -3 alebo -5? A ešte sa chcem spýtať ci skleník aj tienis v zime, resp. ako často vetras... Diky za odpoved.

jaro

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 29. 08. 18

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro jaro Thu Jan 24, 2019 8:32 pm

Nakoniec som nastavil teplotu na -1 zapnutie a +2 vypnutie na obidveOlea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 20190110

jaro

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 29. 08. 18

Miroslav Tuchyňa likes this post

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro jaro Thu Jan 24, 2019 8:37 pm

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 20181210
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 20181110

jaro

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 29. 08. 18

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro jaro Thu Jan 24, 2019 8:40 pm

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 20190111

jaro

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 29. 08. 18

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro jaro Thu Jan 24, 2019 8:41 pm

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 20181213

jaro

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 29. 08. 18

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Kandake Wed Apr 22, 2020 5:22 pm

Dobrý den, chtěla bych zde poprosit o radu.
V létě 2019 jsem si pořídila dva olivovníky. Oba jsme měli venku v květináči, před zimou jsme je přenesli do zimní zahrady (je na západní straně, světlo je tam celý den, teplota v zimě kolem 3°C, pod 0°C tam teplota neklesne). Snažila jsem se v zimě zalévat tak, aby zemina nebyla suchá, ale ani dlouho promočená. Podmínky, zálivka, péče byla u obou stejná. Jeden z olivovníků však začal více opadávat, olivy se stále držely, jen se scvrkly.

Letos na začátku dubna už jsme je dali ven a právě ten jeden z olivovníků stále silně opadává, teď už opadávají lehce při dotknutí i olivy (měla jsem je otrhat už před jarem?). Na olivovníku nejsou vidět žádné náznaky nových lístků. Druhý olivovník při stejné péči ztratil pár lístků, pár oliv, barvu lístků má pěknější, ale ani na něm není vidět náznak nějakých nových lístečků nebo větviček.

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Dsc_0610
olivoník je prořídlejší než byl vloni

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Dsc_0611
větvičky jsou takto holé

Můžete mi, prosím, poradit co mu chybí? A pokud je to opadávání lístků normální, proč neopadává i ten druhý? Četla jsem tady o hnojení, ale nenašla jsem konkrétní přípravek vhodný právě pro olivy.. Moc děkuji za jakoukoliv radu.

Kandake

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 22. 04. 20

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Rudolf M Fri Apr 24, 2020 10:00 am

Ahoj, nevidím tam žádné poškození, rostlina je v pořádku. Propad listů je normální a zimování bylo vzorové, listy nevydrží věčně na rostlině, přes zimu listy propadávají v domovině. To že jeden udržel více listů bude nejspíš otázka lepší kořenové soustavy, možná měl i více zásobního hnojiva v půdě. Naše olivy venku v zemi neztratily skoro ani list, ty v květináči jsou každý rok skoro bez listů. Brzy narostou nové Wink .
Hnojivo jakékoliv zahradní, třeba i kristalony start a gold. Je to ovocná dřevina Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Kandake Sun Apr 26, 2020 1:19 pm

Tak to moc děkuji za dobrou zprávu.. jsem ráda, že jsou v pořádku. Hnojivo připraveno dle rady, tak pěstování zdar! flower

Kandake

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 22. 04. 20

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Kandake Wed Aug 05, 2020 4:07 pm

Dobrý den,
opět se připojuji s problémem jednoho z mých olivovníků.
Jak jsem psala již dříve, jeden z olivovníků se mi po zimě zdál slabší, hnojivo jsem dala dle rady - kristalon gold. Listy přestaly opadávat, květ letos ani jeden, nové listy začaly růst, na první pohled vypadá olivovník hezky, ale dost listů žloutne a jsou na nich skvrny.
List jsem vzala do Hornbachu, kde mi poradili aplikovat přípravek Ortiva proti houbovým chorobám a skvrnitosti na okrasných rostlinách a do zálivky přidat přípravek Vitality. Efekt žádný, spíše naopak - postižených listů je více. Pár postižených lístků se objevilo už i na druhém olivovníku, který letos i kvetl a ničím netrpěl.
Můžete mi, prosím, poradit čím ještě olivovník ošetřit?

Moc děkuji za radu.

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Whatsa13

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Whatsa15

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Whatsa14

Kandake

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 22. 04. 20

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Thaedhas Wed Aug 05, 2020 4:16 pm

Ahoj, můžeš ještě prosím poslat foto celé rostliny? Pokud to nebude nějak úplně dramatické, může se jednat o přirozené shazování starých listů. Pokud žloutne celá rostlina, tak jediné co mě momentálně napadá je, že jestli třeba letos není na olivovníky příliš mokro. scratch

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
Thaedhas
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 594
Join date : 30. 03. 14
Age : 25
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Rudolf M Wed Aug 05, 2020 6:39 pm

Já bych to zatím taky nevidět tak dramaticky, protože přesně v tuto roční dobu se stálezelené rostliny přelisťují. Staré listy stálezelených rostlin mají určitou životnost a když přijde jejich čas, tak zežloutnou a upadnou. Co se mohlo stát, tak že vlhké počasí na odcházejících listech spustilo nějaké houby. Ale neviděl bych za tím nic dramatického, v našich končinách nejsou škůdci a choroby olivovníků na pořadu dne. Pomůže fotka celé rostliny a další pozorování. Pokud rostou nové listy a větve, jistě bude vše v pořádku, jak říká Tadeáš.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Kandake Wed Aug 05, 2020 7:43 pm

Tak jste mně zase trochu uklidnili Smile  Díky.
Nové listy rostou a vlhko je u nás víc než dost.
Vkládám fotku celého stromku, napadené listy jsem ale ráno obrala, tak jich tam moc není...pár nově napadených a nažloutlých je vidět v dolní části...

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Whatsa16

Kandake

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 22. 04. 20

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Rudolf M Thu Aug 06, 2020 9:54 am

Já myslím, že rostlina je ve výborné kondici Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Kandake Fri Aug 07, 2020 2:19 pm

Tak dám tedy na názory zkušenějších a budu doufat, že se fakt jedná o přirozené opadávání starých listů. Ale budu ve střehu a kdyby nebyl olivovník spokojený, dovolím si tady zase požádat o konzultaci Very Happy  
Moc děkuji a hezké léto sunny

Kandake

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 22. 04. 20

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro LukášSK Sun Oct 18, 2020 12:40 pm

Tento olivovník som vysadil minulý rok. Elit-5 od Bulharov. Neviem nakoľko sa ich údajom o mrazuvzdornosti dá veriť, ale uvádzajú ho ako mrazuvzdorný do -21 a zóny 6b.Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Olea10

LukášSK

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 25. 01. 16
Location : Plavecký Štvrtok, 153 mnm, 48°22′31″S 16°59′49″V, 7b

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Miroslav Tuchyňa Thu Dec 31, 2020 1:26 pm

LukášSK napsal:Tento olivovník som vysadil minulý rok. Elit-5 od Bulharov. Neviem nakoľko sa ich údajom o mrazuvzdornosti dá veriť, ale uvádzajú ho ako mrazuvzdorný do -21 a zóny 6b.Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Olea10
Olivovník s týmto perimetrom nemôže mať odolnosť nikdy -21°C. Je možné, že staré olivovníky tejto variety v určitých oblastiach prežili túto teplotu, ale v každom prípade berte tento údaj s veľkou rezervou. Takto mladý olivovník bude potrebné ochrániť v zime ešte niekoľko rokov.
Miroslav Tuchyňa
Miroslav Tuchyňa

Poèet pøíspìvkù : 6
Join date : 31. 12. 20
Location : 95701 Banovce nad Bebravou Slovakia

https://www.palmy-cykasy.sk

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro LukášSK Wed Jan 13, 2021 6:13 pm

Miroslav, áno beriem to s veľkou rezervou. Podľa popisu majú po nadobudnutí perimetru mrazuvzdornosť na úrovni figy. Čím staršie drevo - tým väčšia odolnosť - je otázne či sa k tomu dopracujem. Snažím sa pestovať rastliny ktoré budú potrebovať minimum zásahov. Jediná rastlina, ktorú ako tak chránim, je oleander. Teplota -21 a zóna 6b je určite pre olivu európsku prestrelená za každých okolností...

LukášSK

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 25. 01. 16
Location : Plavecký Štvrtok, 153 mnm, 48°22′31″S 16°59′49″V, 7b

Miroslav Tuchyňa likes this post

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Roman Sun Apr 04, 2021 12:38 pm

Hezky den, jdu si pro radu. Nejsem zadny odbornik, ale koupil jsem si olivovnik v kvetinaci a chci ho pestovat jako soliterni rostlinu na terase. Olivovnik mi prisel pred par dny z obchodu, ktery se specializuje na olivovniky. Po vybaleni jsem ho umistil na terasu na slunne misto. Zalel jsem jej jen minimalne, nebot mi prijde, ze hloubeji v kvetinaci je jeste puda vlhka. Venku jsou v noci nyni teploty na 0C a proto na vecer obalim kvetinac takovou penovou folii, aby mel ochranene trochu koreny. Rano jej zase sundam.

Dnes jsem si vsiml, ze nektere vrsky vetvi jsou svesene. Netusim, co je pricinou. Prijde mi to, jako by chtel vodu, ale to by mel asi listy zkroucene.
Mohl treba dostat sok tim transportem z eshopu? Nebo co by mu mohlo vadit? Foto prikladam.

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Img_2012

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Img_2013

Roman

Poèet pøíspìvkù : 2
Join date : 04. 04. 21

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Rudolf M Tue Apr 06, 2021 12:41 pm

No typuju, že to bude zmrzlý. To zvadlé je nový výhonek, ono je fajn, že se specialuzují na olivy (profesionálně je dováží do ČR ze Španělska Smile ) ale tam je o 2 měsíce vše napřed a olivy tam již tvoří nové větvě, které jsou nemrazuodolné. Popřípadě rostliny stačí mít ve skleníku, což je ekvivalent Španělska. Neříkám, že to je špatně, pro olivy dobře, ale musí se počítat pak se změnou stanoviště.
Dnes v noci mrzlo v celé ČR, dokonce i v centru Prahy. U nás třeba mrzlo 15 hodin v kuse.
To zvadlé ještě šanci má na obnovu, ale mrznout bude ještě 3 noci, staré listy mráz vydrží. Co omrzne, tak později obroste znovu.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Miroslav Tuchyňa likes this post

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Roman Tue Apr 06, 2021 5:40 pm

když jsem to prolél vodou, tak se to do večera zlepšilo, ale druhý den znova byly povadlé přes poledne, ale k večeru se zase popravily.

Roman

Poèet pøíspìvkù : 2
Join date : 04. 04. 21

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 3 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru